Başkale´nin ilk kadın belediye başkanı

Başkale´nin ilk kadın belediye başkanı
Başkale´nin ilk kadın belediye başkanı
Van'ın Başkale İlçesi'nde istifa eden BDP'li Belediye Başkanı Hecer Sarıhan'ın yerine meclis üyesi Eylem Açıkalın seçildi.

BAŞKALE - Geçen yıl geçirdiği bir trafik kazası sonrası ağır yaralanan ve uzun süre tedavi gören Hacer Sarıhan, bir hafta önce sağlık sorunlarını gerekçe göstererek Başkale Belediye Başkanlığı'ndan istifa etti.

Yeni başkanı seçmek için dün toplanan belediye meclis üyeleri, bir ilke imza atarak Başkale'de Belediye Başkanlığı'na oy birliğiyle kadın meclis üyesi Eylem Açıkalın'ı seçti.

Başkanlığa seçilen Açıkalın, kadının toplumdaki yerini daha fazla belli etmesi gerektiğini belirterek, "Başkaleli kadının yapamayacağı hiç bir şey yoktur. Bu noktada erkek arkadaşlarla ortak çalışacağız. Çok olumlu tepkiler alıyorum, bu da bana güç veriyor. Önemli olan Başkale'de zihniyeti değiştirmektir. Bundan sonra kollektif çalışarak halkımıza hizmet için ne gerekiyorsa yapacağız." dedi.

KCK'DAN 1.5 YIL YATTI
Yeni Belediye Başkanı Eylem Açıkalın, 24 Aralık 2010'da yapılan KCK operasyonları kapsamında tutuklanmıştı. Yaklaşık 1.5 yıl Bitlis E tipi cezaevinde tutuklu kalan Açıkalın, 19 Haziran 2012'de tahliye edildi.

DHA - Engin ERTÜRK