Başkan Başçı yanlış yaptı

Başkan Başçı yanlış yaptı
Başkan Başçı yanlış yaptı
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın hedefinde dolar kuru hedefi açıklayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı var. Çağlayan, Başçı’nın dövizde hedef açıklamasını sert bir şekilde eleştirdi. “Hem dalgalı kur diyoruz hem de hedef belirtiyoruz” diyen Çağlayan, “Merkez Bankası Başkanı’nı zaman zaman eleştirsem de, çalışkan bir insandır. Keşke bir rakam vermese, bilek güreşine girmeseydi. Merkez Bankası’nın dövizin yükselmesiyle ilgili pozisyonunu doğru bulmadığımı da ifade etmiştim. İnsanlar, 2.5 liraya döviz almak istiyorsa bırakın alsınlar. Baksanıza 6 milyar dolar harcamış, sadece 1 kuruş inmiş” diye konuştu.
Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya gelen Çağlayan döviz kurunun kalp grafiği gibi inip çıkacağını söyleyerek “Bazı insanlar dolarize olacak diye, onlara ucuz döviz aldırma telaşında olmamalıyız. Niye çıkarken daha ucuz döviz almasına neden olalım ki. Özel sektörün borcu başım gözüm üstüne, ama onu kendi düşünecek. Sizin geliriniz Türk Lirası, borcunuz dövizse Allah kolaylık versin. TL ile iş yapıp döviz borcu alıyorsan, buna Güzin Abla bile yanıt veremez” dedi. Çağlayan, “Başkan sürçülisan etti, belki geri dönüşü de yediremiyor. Merkez Bankası çekilir köşeye, girdiği zaman da ses getirir. Geçmişte böyle oldu, şimdi de böyle olmalı” dedi.

Koç da Sabancı da denetlenir

Koç Grubu’na denetimlerin siyasi nedenlerle yapıldığı iddiasını reddeden Çağlayan, “ Türkiye ’de nasıl bakkal Ahmet, OSTİM’de sanayici Mehmet denetleniyorsa, Koç Grubu şirketleri de Sabancı Grubu şirketleri de tüm şirketler de denetime açıktır. Bunların hepsi yasal mevzuatlarla altyapısı belirlenmiş kurallardır. Ben Ankara Sanayi Odası başkanıyken benim şirketlerim çeşitli zamanlarda incelemelere maruz kalmıştı” dedi.