Başkan Çerçioğlu, 52 ton portakal aldı

Başkan Çerçioğlu, 52 ton portakal aldı
Başkan Çerçioğlu, 52 ton portakal aldı
Aydın Büyükşehir Belediyesi, üreticinin elinde kalan 52 ton portakalı ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtmak üzere satın aldı. Durumu sevinçle karşılayan karşılayan üreticiler, Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun etrafında davul- zurna çaldırdı.

RADİKAL-Ürünleri elde kalan Aydınlı portakal üreticisinin imdadına Büyükşehir Belediyesi yetişti. Üreticinin kilosunu toptan 25 kuruşa satamadığı portakal, çiftçiye destek amaçlı Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 kuruştan satın alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Sultanhisar Belediye Başkanı CHP ’li Osman Yıldırımkaya ile birlikte Atça Hali’nden 32 ton, Kuyucak Hali’nden de 20 ton portakal alımı gerçekleştirdi. Üreticilerle sohbet eden Başkan Çerçioğlu, sorunları da dinledi.

’BİZ ÜRETİCİNİN TEMİNATIYIZ’
Kendisinin de pamuğun, portakalın, zeytinin, incirin içinden gelen biri olduğunu belirten Başkan Çerçioğlu şunları söyledi: "Benim küçüklüğüm portakal bahçelerinde geçti. Üreticinin ürününü yetiştirmek için verdiği emeği iyi bilirim. Maalesef son yıllarda portakal üreticimiz fiyatlar nedeniyle zor günler geçiriyor. Geçtiğimiz yıl üretici malını toptan 0.10 kuruşa satamadı. Bu yılda aynı sorun baş gösterdi. Bizde üreticimize destek vermek için sosyal belediyecilik adına böyle bir proje gerçekleştirdik. Kış günü hem vatandaşımızın sağlığı için hem de üreticimizin yüzünün gülmesi için satın aldığımız portakalları vatandaşa dağıtacağız. Şimdilik 52 ton portakal satın aldık. Üreticimizin elinde ürün kalması durumunda daha fazla portakal satın alacağız. Üreticimiz ürününe bakıp kara kara düşünmesin. Biz üreticimizin teminatıyız."

10 BİN 400 AİLEYE DAĞITILACAK
Portakalların kent genelinde 5’er kiloluk torbalarla 10 bin 400 aileye dağıtılacağı belirtildi. Toptan satış karşısında bazı üreticiler halde uzun süre ’Topuklu Efe’ diye tempo tutup Başkan Çerçioğlu’na teşekkür etti. Çiftçiler, Başkan Özlem Çerçioğlu’nun etrafında davul zurna çaldırıp ürünlerini satmanın mutluluğunu yaşadı.

Cem ULUCAN/AYDIN, (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/127382012738202

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bravo. - Clear

  Halk yararına yapılan bu davranışı taktir etmeyecek hiç kimse yoktur.Ancak aynı davranışı AKP belediyelerinden biri yapsaydı ya "seçim yatırımı" denirdi,ya da "ihale kanununa aykırı olarak,kilosu 25 krş piyasa değerindeki malı,30 krş'tan alarak belediye zarara sokuldu,yolsuzluk yapıldı" yaygarası koparılırdı,o da madalyonun başka yüzü tabi...

  Birileri deveyi hamuduyla götürüyor! - halukaka

  Bu arz - talep dengesinde (veya belki de arz zincirinde) bir yerlerde çok büyük bir terslik var ama acaba nerede? Ben Ukrayna'da yaşıyorum. Az önce de süpermarketten geldim. Evinize sokmayacağınız kalitede portakal yaklaşık 10 TL. 10 Türk Lirası. Bunun hal fiyatı Türkiye'de 30 kuruşsa ve ben bunu 2000 km ötede 10 TL'ye alamıyorsam / kalitelisini bulamıyorsam, bu arz talep zincirinde görev alan herkez azıcık gerizekalıdır benim nazarımda. Kimse de kusura bakmasın yani! Gül gibi mesleğim olmasa ben gireceğim meyve / sebze ihracatına. Portakalın hal fiyatı 30 kuruş nasıl olur arkadaşım? Fındığın kilo fiyatı nasıl 4 lira olur ya!!! Arada kim götürüyor deveyi hamuduyla? Onu söyleyin bana!!! Çiftçi değil, orası kesin de...