Başkan evde gerek!

HADEP'li belediye başkanı Abdullah Akın, her belediye başkanının yaptığı gibi çalışmalarını anlatıp halkın sorunlarını dinlemek için toplantılar düzenledi.
Haber: ARİF ASLAN / Arşivi

BATMAN - HADEP'li belediye başkanı Abdullah Akın, her belediye başkanının yaptığı gibi çalışmalarını anlatıp halkın sorunlarını dinlemek için toplantılar düzenledi. Ancak Emniyet'ten izin almadığı, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açıldı.
'Bu toplantılar normal'
HADEP'li belediye başkanı Akın ile parti il başkanı Murat Ceylan son bir aydır, belediye çalışmalarını anlatıp eleştirileri dinlemek amacıyla Batman'ın çeşitli mahallelerinde halk toplantıları düzenledi. Belediyeyle ilgili şikâyetlerin de dinlendiği Pazaryeri, İluh ve İpragaz semtlerinde düzenlenen toplantılara halk büyük ilgi gösterdi. Bugüne dek bu çeşit sekiz toplantı yapılmasına karşın konuyla ilgili haberlerin yerel gazetelerde çıkmasının ardından savcılık Emniyet'ten izin alınmadığı gerekçesiyle 2911 sayılı yasa uyarınca soruşturma başlattı.
Önceki gün kendilerine gelen çağrı pusulasıyla soruşturmadan haberleri olan Akın ve Ceylan, Batman Cumhuriyet Savcılığı'na giderek ifade verdi. İfadesinde halkın talep ve sorunlarını dinlemek ve belediye faaliyetlerini anlatmak amacıyla toplantıların düzenlendiğini belirten Akın, "Halkın yerel yönetimlerce düzenlenen bu tür toplantılara katılımı doğaldır. Çağdaş belediyecilik anlayışından biri de halka açık bu tür toplantıların yapılmasıdır. Toplantının gündemi belediye faaliyetleri üzerineydi" dedi.
'Siyasi içerikli değil'
Ceylan ise, toplantılarda slogan atma veya gösteri yapma gibi bir suç işlenmediğini belirterek, "Belediye ve parti olarak bu toplantıları düzenliyoruz. Siyasi içerikli değil, halkın yerel yönetimlere katılımını sağlama amaçlı toplantılardır. Zaten Habitat konferanslarında da halkın genel ve yerel yönetimlere katılma ilkesi benimsenmiştir. Bu çerçevede gerçekleştirilen bu toplantıları daha önce de yapıyorduk. O zaman suç değildi şimdi mi suç oldu? Zaten polisiye bir şey olmadığı gibi toplantılar sırasında güvenlik görevlilerinin herhangi bir uyarısı dahi olmadı" diye konuştu.
'Dağılın' uyarısı gerekli
Avukat Ergin Cinmen ise, yapılanın 2911 sayılı yasa kapsamında suç oluşturması için güvenlik güçlerinin toplantı yerinde
'dağılın' uyarısı yapmasının şart olduğunu belirterek, "Yöneticilerle yönetilenin bir araya geldiği etkinlik bu. Türkiye'nin her yerinde her belediyenin yaptığı bu etkinlik dünyanın hiçbir yerinde de suç olamaz zaten. Bunlar komik şeyler" dedi.