Başkandan aşağısı yüzemez!

Başkandan aşağısı yüzemez!
Başkandan aşağısı yüzemez!
Ankara'da bürokratlar arasında son günlerde tatlı bir telaş var. Nedeni belediyenin bürokratlar ile hâkim ve savcıların hizmetine sunduğu sosyal tesis. Üyelik yıllık 100 lira.
Haber: YAVUZ OĞHAN / Arşivi

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ’nin Beştepe’deki tesisini yeniledi. İçinde yüzme havuzu, restoranlar ve spor merkezi olan bu tesis geçen yıl yaz aylarında faaliyete geçti. Ancak bu yeni tesis bütün Ankaralıların hizmetine açılmadı. Belediye meclisinde alınan bir kararla sadece üst düzey bürokratlarla yargı mensuplarının hizmetine sunuldu. Ancak yargı mensuplarının tamamı da yararlanamıyor bu hizmetten. Üye olabilmek için hakim ya da savcı olmak şart. Yani adliye çalışanları kapsam dışı.
Uygulamaya ilişkin bilgi almak için âlâ Aile Yaşam Merkezi’ni aradığınızda önce onlar şartlarını sıralıyor. Hâkim misiniz, savcı mısınız, devlette üst düzey bürokrat mısınız? Bu sorulardan herhangi birisine evet demezseniz üye olamayacağınız yanıtını alıyorsunuz. Ama sorun yanıtı verende değil belediye meclisinin aldığı kararda.

12’ye kadar açık
ASKİ’nin Beştepe’deki tesisini yeniledikten sonra belediye “Buradan kim yararlanacak” sorusunun yanıtını aramaya başlamış. Belediye her kesime hizmet veriyor, bürokratlara da verelim demiş ve konuyu belediye meclisine götürmüş. Belediye meclisi de tesisin üst düzey bürokratlara tahsisine onay vermiş. Hizmetten yararlanacak bürokratların alt sınırını da daire başkanları olarak belirlemiş. Yani Beştepe’deki tesisten daire başkanları, genel müdür yardımcıları, genel müdürler, müsteşar yardımcıları ve müsteşarlar yararlanabilir kararı almış. Ayrıca tesisten yararlanabilecek bu gruba yargı mensuplarını da eklemiş. Hâkimler ve savcıları.
Uygulanacak fiyat da belediye meclisinin kararı. Şartlara uyanların tesisten yararlanmaları için ödeyecekleri yıllık aidat sadece yüz lira. Bu haktan eşler ve çocuklar da yararlanabiliyor ve onların da ödeyecekleri aidat aynı, yani yıllık 100 lira. Tesis sabah 6’dan gece 12’ye kadar hizmet veriyor.
Kararın bürokratlar arasında duyulmasının ardından tesise ciddi bir ilgi olduğu gözleniyor. âlâ Aile Yaşam Merkezi, tesise üye olacaklardan doktor raporu da istiyor. Bu nedenle üye olmak isteyenlerin kurum doktorlarına başvurdukları, en yoğun başvurunun da Yargıtay’da ve Ankara Adliyesi’nde olduğu belirtiliyor. Aslında bunun nedeni de ortada. Benzetme yerindeyse bakanlıklarda ve diğer kamu kurumlarında daire başkanı ve üstü bürokrat sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Belediyenin tesisinden yararlanacak grubun en yoğun ve birlikte bulundukları yerlerse Yargıtay ve Ankara Adliyesi. Bu nedenle iki noktada tesisin fiyatı ve belediyenin kararı duyuldukça hâkim ve savcıların başvuruları nedeniyle kurum doktorlarının fazla mesai yaptıkları belirtiliyor.

Ayrıcalık yok, gelen talep üzerine yaptık


Uygulamayı gerçekleştiren Ankara Büyükşehir Belediyesi “ Bu bir ayrıcalık değil mi” sorusuna hayır yanıtını veriyor ve gerekçesini şöyle açıklıyor: “Belediyenin birçok yerde aile yaşam merkezleri bulunuyor. Bunların içinde gençlere, kadınlara, yaşlılara yönelik olanları vardı. Gelen talep üzerine kamudaki üst düzey yöneticiler için de böyle bir hizmet verilmesi oybirliğiyle belediye meclisi tarafından karar altına alındı. Kimseye herhangi bir ayrıcalık yapılmıyor.”


  http://www.radikal.com.tr/1120440112044010

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vatandaş - hocabey

  Halk tesise hücum etti. Vatandaş açıkta kaldı. Üst düzey bürokratlar girebilir. Ayrıcalık yok. Herkes eşittir; üst düzey büraokratlar daha eşittir. Bu habere başlık olarak tekliflerimdir. Hangisini isterseniz kullanabilirsiniz.

  Özenti - iris78

  Bu zihniyet düne kadar "subay astsubay evleri" der, ayrimciliga karsi cikardi. Demek ki erisemedigi üzüme..

  GEREKİRSE GOMÜNİSTLİĞİ DE BİZ GETİRİRİZ - HARAYDIN

  BU kafanın orjinali siz karışmayın lazım olursa gomünitliği biz getitiririz demişti.Bu kafa da onun bir versiyonu deme ki.Demokrasi ile bürokratik oligarşiyi ve gomünistliği harmanlaman her zekanın harcı değil elbet.Kamu adına para harcamanın bir tek namusu vardır. O da ihtiyaç listesini istediğiniz gibi oluşturmak değil ihtiyaç listesini yüz üzerinden ağırlık puanına göre takip etmektir. Belediye gelir için spor salonu yapabilir ama bunu fukaradan çalıp bürokratik oligarşiye bedava açamaz. 100 TL ye o hizmetin olmayacağını dört işlem bilen herkes bilir.Kalanı fukaradan çalmak değil mi? Ver ihale ile kiraya kim kaça kullanırsa kullansın.

  beşer ikbale tapar - ugurlu7

  Ne alakası var demeyin.Hükümet kanadından SN.Bülent Arınç beyefendi de ;Saygın kişilerin tutuklu yargılanmaması gerektiğini söylemiş.Saygın değilsen havuza da giremezsin bu kadar basit.

  İNÖNÜ MUKALLİTLERİ - HARAYDIN

  Bunların orjinali tarihe gömüldü fotopisi ne ola ki.Aşık Veysel Ankara'ya gelince Kızılay'a sokulmamıştı. Demokrasi ile bürokratik oligarşiyi karıştırmak artık Gökçek'e mi kaldı İnönü'den miras?

  toplumsal tabakalaşma ve kast sistemi... - Rj.Ahmed

  toplumu ekonomik tabakalara ayıran kapitalist sistemin, sınıfsal sömürüyü ve sınıfsal ayrımcılığı açıkça meşrulaştırdığının kanıtıdır.bu yapılan; kast sisteminin modern tezahürüdür.

  ÂLÂ MI ÂLÂ - amaurot

  Bundan âlâ ayrımcılık mı olur? AKP'li, Gökçek'li Ankara Belediyesi'nin kentte onlarca tesisi var. Bu bürokratlar ne demeye halkın içine karışmaya imtina ediyor anlamak mümkün değil! Bu bürokratlar halkın içinden çıkmadı mı? Bürokratik seçkinci anlayışın âlâ mı âlâ bir tezahürü! Umarız cevval bir zevat bu ayırmcılığa ayıkır!