Başkan'dan yazara: Tamam bacım, terk et burayı

Karabük Kültür Sanat ve Sanayi Festivali'nde, konferansa katılan yazar Latife Tekin, AKP'nin enerji politikasını eleştirince AKP'li Belediye Başkanı Erer'in tepkisiyle karşılaştı. Tartışmanın sertleşmesi üzerine Tekin konferansı terk etti

 

LATİFE TEKİN: AKLIMA MADIMAK OLAYI GELDİ HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

 

KARABÜK - Karabük Kültür Sanat ve Sanayi Festivali kapsamında dün düzenlenen konferansta hükümeti ve enerji politikasını eleştiren yazar Latife Tekin, Karabük Belediye Başkanı AKP'li Hüseyin Erer’in tepkisiyle karşılaştı. Erer’in konferansta siyaset yapılamayacağı tepkisi üzerine Latife Tekin konferansı terk etti.

Bu yıl 3'ncüsü düzenlenen Karabük Kültür Sanat ve Sanayi Festivali kapsamında,‘Kentleşme Sanayi ve Edebiyat’ konu başlıklı konferansa konuşmacı olarak Alper Akçam ve Vecdi Çıracıoğlu ile birlikte Latife Tekin de katıldı. Konferans, açık havada belediyenin önünde kurulan bir plaformda yapıldı. Konuşmasında hükümetin enerji politikasını ve nükleer santral kurulmasını eleştiren Latife Tekin, şunları söyledi:

 

'Bu ülkede nükleer santrala ihtiyaç yok'

 

“Türkiye son derece kritik bir dönemden geçiyor. Ülkemiz satılmış. Bir ülkemiz var mı, yok mu belli değil. Kadınlarımız kapatılmış. Şimdi böyle bir durumda Karabük’e geldim. Türkiye’de her yere gittim ben. Türkiye’de ne yaşandığını televizyonlardan öğrenemiyoruz. Ben buraya geldim ve Karabük’te ne olduğunu yürüdüğüm anda gördüm. Burada kadınlara ne yapıldığını gördüm. Burada kim ne yapmış her şeyi gördüm. Irmağınızı gördüm, ırmağınız çok kirli. Gidip o ırmağı temizlemeniz lazım. Kızılırmak’ın suyunu ne yaptılar, Ankara’ya taşıdılar. Büyük kentler ihtilaf oluşturdular. Kızılırmak’ın suyunu çaldı Ankaralılar. Kızılırmak’ın suyunu Ankaralılar içiyor. Ne olacak sonra o bölgede. Bu doğanın bir sistemi var. Evet Sinop’a şimdi nükleer santral mı yapacaklar? Yapacaklar evet, yapacaklar. Yapmamaları gerekiyor. Yapmasınlar diye ben savaşacağım, savaşıyorum zaten. Çünkü neden, şimdi nükleer santral yapacaklar değil mi? Aşağılık bir enerji politikası var bu hükümetin. Nükleer santrale ihtiyaç yok bu ülkede. Rüzgarımız var, güneşimiz var, yenilebilir enerjimiz var. Nükleer santral de istemiyor, evet.”

 

'İstersen tutuklat, ben söylerim'

 

Latife Tekin’in konuşmasını davetlilerin bir bölümü alkışlarken, Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer tepki gösterdi. Bu gelişme üzerine Latife Tekin, “Ben konuşurum beyefendi. Ben konuşurum. İstersen tutuklat. Nükleer santrale karşıyım ve bunu söylemeye hakkım var. Sen beni tutuklat. Ben burada olay çıkartıyorum, tutuklat. Ben AKP’nin enerji politikasına aşağılık ve halka karşı buluyorum. Tamam mı, ben söylerim. Ben bunu televizyonda da söylerim. Ben diyorum ki, ben halkım, ben yazarım ve benim bir vicdanım var” diye konuştu.

 

‘Belediye sayesinde burada oturdun’

 

Ayağa kalkarak platformun önüne gelen Belediye Başkanı Hüseyin Erer ise elini havaya kaldırarak, “Tamam bacım hadi, bu belediye sayesinde burada oturdun konuşuyorsun. Lütfen terk et burayı” dedi. Latife Tekin de Başkan Erer'e, “Ben enerji politikasını eleştiriyorum” diye cevap verdi.

Gerginlik tırmanırken Başkan Erer, eliyle platforma vurarak, “Boşversene sen. Politika yapamazsın sen. Herkesten para alıp benim yerimde politika yapamazsın. Kalk oradan, basında yap” diye konuşurken, yanındakiler başkanı kolundan tutup çekerek sakinleştirmeye çalıştı.

Bu sırada ön sıralarda bulunan bir iki kişi de Latife Tekin'e tepki gösterince Tekin, “Enerji politikasını eleştirmeyecek miyim?” diye çıkıştı. Kalabalıktaki bir kişi, “Sus konuşmanı istemiyoruz” derken, bazı kişiler ise alkışlayarak, “Konuşsun kardeşim” dedi.

Yeniden platformun önüne gelen Başkan Hüseyin Erer, eliyle git işareti yaparak, “Ben siyaset yapmıyorum. Hanımefendi lütfen terk et burayı” dedikten sonra yerine geçti. Latife Tekin daha sonra platformdan inerken, diğer konuşmacılar ise kısa konuşmalar yaptı. (dha)