Başkanın eşi vekil oldu

TÜBİTAK Başkanvekili Nüket Yetiş'le başlayan tartışmaya MAM Başkanı Naci Görür'ün istifası eklendi. Yetiş, Görür'ün yerine eşi Önder Yetiş'i atadı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - TÜBİTAK Marmara Araştırmalar Merkezi (MAM) Başkanı Prof. Dr. Naci Görür, hükümet tarafından atanan yeni TÜBİTAK yönetiminin kendisini görev yapamaz duruma düşürdüğü gerekçesiyle istifa etti. TÜBİTAK yönetimi Görür'ün istifasını siyasi bir hareket olarak değerlendirdi. "Yetkilerimiz elimizden alındı, hayati projeler durma noktasında" diyen Görür'ün yerine, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve hükümet arasında atama krizine neden olan TÜBİTAK Vekil Başkanı Nüket Yetiş'in eşi Önder Yetiş vekâleten getirildi. Önder Yetiş, TÜBİTAK Elektronik ve Kriptoloji Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürütüyordu.
'Git baskısı yapıldı'
Kocaeli depreminden sonra Marmara Denizi'ndeki bilimsel araştırmalarla ilgili yaptığı açıklamalarla kamuoyunun tanıdığı Prof. Dr. Naci Görür, baskılar nedeniyle üç aydır hiçbir projeyi yürütemediğini belirterek dün istifa etti. Hükümet değişikliğinden sonra yaşanan yönetim değişikliğinin MAM'ı çalışamaz hale getirdiğini öne süren Görür, İTÜ'de öğretim üyeliğine ve deprem araştırmalarına devam edeceğini söyledi. Görür, şöyle konuştu:
"MAM Başkanı olarak kurumu idare etme tasarruf yetkilerim elimden alındı. Eleman ve yurtdışı alımları, eğitim, kurs, yurtdışı seyahatleri durduruldu.
Savunma sanayi için çok önemli bir kuruluşun tüm araştırma, teknoloji geliştirme bölgesi, teknoloji serbest bölgesi, Dünya Bankası çalışmaları, AB 6.Çerçeve Programı, yeniden yapılanma, üniversite ilişkileri ve tüm projeleri tamamen durdu. Yapılanların sorumluluğuna ortak olmayı istemediğim için görevimden istifa ediyorum.
İTÜ'de göreve devam
TÜBİTAK MAM, 2003'te kalite ödülü almış, Türkiye'nin aydınlık yüzü bir kuruluştur. Yeni yönetimle kurumda 'Bizdendir veya bizden değildir' anlayışı hâkim oldu ve gitmemiz için gereken tüm baskılar yapıldı. Vatandaşlarımız deprem çalışmalarının sekteye uğrayacağı endişesine kapılmasın. Biz bugüne kadarki deprem araştırmalarını da hiçbir kamu yardımı almadan, bilim dünyasının desteğiyle, uluslararası ilişkilerimizle sağladık. Bundan sonra İTÜ'de bu araştırmalara devam edeceğim."
Yerine Önder Yetiş geldi
TÜBİTAK ise, Görür'ün istifasını siyasi bir hareket olarak nitelendirdi. Bir atama yapılana kadar Görür'ün yerine Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Enstitüsü Müdürü Önder Yetiş'i getiren TÜBİTAK'ın açıklamasında şöyle denildi: "Sayın Görür'ün basına yaptığı açıklama, istifasının siyasi nedenlere dayandığı izlenimi vermektedir. Oysa, Bilim Kurulu'nun 10 Nisan'da yapacağı toplantıda, sayın Görür'ün, MAM'daki çalışmalarla ilgili bilgilendirme görevini yapması beklenirken, bugün sergilediği tutum üzüntü ve hayret vericidir."