Başkanlar: Kaçak yapılara izin yok

Marmara ve Düzce depremlerinin vurduğu illerin yerel yönetimleri bir yandan felaketin izlerini silmeye çalışırken, dikkatleri bir yandan da yeni bir felaketin yaratıcısı olabilecek kaçak yapılaşmalarda.

İZMİT/BOLU - Marmara ve Düzce depremlerinin vurduğu illerin yerel yönetimleri bir yandan felaketin izlerini silmeye çalışırken, dikkatleri bir yandan da yeni bir felaketin yaratıcısı olabilecek kaçak yapılaşmalarda. Depremi yaşayan bölgelerin yöneticileri şu değerlendirmeleri yaptı:
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu: Felaketin izlerini silmeye çalışıyoruz. Riskli bölgeleri belirliyoruz, zemin etütleri yapıyoruz. Kaçak yapılaşmayı uzaydan takip ediyoruz. Altı ayda bir uzaydan fotoğraf çektiriyoruz. Deprem İzmit'te altyapıya fazla zarar vermedi, ama biz 2005-2006 yıllarını altyapıda hamle yılı ilan ettik.
Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş: Depremin ilçeye verdiği hasar büyük ölçüde giderildi, eksikler de hazırlanan projelerle tamamlanacak. Olası afetlerde aynı acıların yaşanmasını önleyici tedbirler alıyoruz. Yeni imar planı yapıldı ve kaçak yapılaşmayla mücadelede taviz vermiyoruz. Altyapı yenilendi. Yağmur suyu hattı ile İzmit Körfezi'ni çevreleyen atık su kolektörünün Gölcük kısmı bitirildi. Bunun bağlandığı artıma tesisi de tamamlandı.
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz: Bulunduğumuz bölgenin deprem kuşağında olduğu bilinciyle yaşıyoruz. Bana göre, insanları deprem değil, binalar öldürüyor. Bu nedenle insanların depreme dayanıklı binalar yapması lazım. Biz belediye olarak bu bilinçle hareket ediyor ve depreme dayanıksız binaların yapımına izin vermiyoruz. İki depremin yaşandığı Bolu'da yaşam tamamen normale döndü.
Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu: Deprem bize çok şey öğretti. Depremden sonra çıkarılan yönetmelik ve yapılanma şartları, hiç ödün verilmeden uygulanıyor. Zemin araştırmaları sonucunda mikro bölgelendirme haritaları çıkarıldı. Bölgelerin özelliğine göre parsel bazındaki zemin etütlerinin yapılma koşulları belirlendi. Bu doğrultuda zemin raporları hazırlanması şart koşuldu. Aldığımız kararla yerel zemin koşullarına ve risklerine göre bina dizaynının yapılması ve sıkı denetim uygulamasıyla güvenli yapıların inşasını amaçlıyoruz. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7549407549400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.