Başkanlar mayın hapsinde

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın, 'terör' nedeniyle bölgelerinden çıkamadıklarını söylediği belediye başkanları belli oldu. Şırnak'a bağlı bazı ilçe ve belde başkanları...
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın, 'terör' nedeniyle bölgelerinden çıkamadıklarını söylediği belediye başkanları belli oldu. Şırnak'a bağlı bazı ilçe ve belde başkanları, Bursa'da düzenlenen toplantıya katılmama gerekçelerini 'mayınlar' olarak bildirdi.
Önceki gün toplanan TBMM Genel Kurulu'nda, Bursa'da geçen hafta düzenledikleri bir toplantıya Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki bazı belediye başkanlarının güvenlik gerekçesiyle katılamadığını öne süren Ağar, "Bundan daha vahim bir tablo olabilir mi? 15 yıl önceki olayları yeniden yaşıyoruz" dedi. Bunun üzerine söz alan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin "İddia çok ciddi. Bu belediye başkanlarının hangi illere ait olduğunu araştırırsanız, üzerimize düşeni yaparız" yanıtı verdi.
Şırnak'ın merkez ilçesine bağlı Kasrik Belediye Başkanı Ali Şanlı, Beytüşşebap ilçesine bağlı Mezra Belediye Başkanı Hüsnü Timur, Güçlükonak Belediye Başkanı Bahattin Aktuğ ve Uludere Belediye Başkanı Gürgin Ürek'in, DYP Genel Merkezi'ne, toplantıya katılamama gerekçelerini 'terör' olarak bildirdiği öğrenildi.
'Devamlı korku içindeyiz'
Başkan Timur, yaptığı açıklamada, terör olayları nedeniyle zor anlar yaşadıklarını belirterek, "Mezra ile ilçe merkezi arasındaki yola zaman zaman mayın döşeniyor. Rastgele yola çıkamıyoruz. Askeri konvoyların olduğu günlerde ilçe merkezine gidiyorum. Bizim bölge koruculardan oluşuyor. Bu nedenle hedefiz. Çok şehit verdik" diye konuştu. Aktuğ da, mayınlar nedeniyle can güvenliklerinin tehlikede olduğunu söyledi. Aktuğ, toplantı için de, "İsteseydik askerler güvenliği sağlardı. Ama riskli olurdu. Bu nedenle gitmedim" dedi.
Uludere Belediye Başkanı Ürek ise toplantıya gidecekleri gün mayın patladığını kaydetti. Ürek, devamlı korku içinde olduklarını belirterek, hastalık gibi zorunlu bir durum dışında, yola çıkmadıklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7579497579490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.