Başkanlara suç duyurusu

Operasyonda öldürülen PKK/Kongre-Gel üyesinin ailesine taziye ziyaretinde bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'le dört belde belediye başkanı hakkında Diyarbakır Valiliği suç duyurusunda bulundu.

ANKARA/DİYARBAKIR - Operasyonda öldürülen PKK/Kongre-Gel üyesinin ailesine taziye ziyaretinde bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'le dört belde belediye başkanı hakkında Diyarbakır Valiliği suç duyurusunda bulundu.
Baydemir'le birlikte Bağlar, Yenişehir, Sur ve Kayapınar belde belediye başkanları Fırat Anlı, Yurdusev Özsökmenler, Zülküf Karatekin ve Abdullah Demirbaş, Hevsel bahçeleri bölgesinde yapılan operasyonda ölen Mehmet Sait Özgün'ün ailesini önceki gün makam araçlarıyla ziyaret etmişti. Valilik, İçişleri Bakanlığı'ndan da müfettiş talep edecek.
Çiçek: İnsani ve ahlaki değil
Ziyarete hükümet de tepki gösterdi. Dün yapılan Bakanlar Kurulu'ndan sonra konuşan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ziyaretin hukuki yönünün başsavcılıkça araştırıldığını söyledi. Çiçek, "Bu bir vahşettir. Bu cinayete kimsenin arka çıkması doğru değil. Ziyaret insani ve ahlaki bir davranış değil" dedi.
Baykal: Kabul edilemez
CHP lideri Deniz Baykal da ziyareti eleştirdi. Baykal, konuyla ilgili soruya şu yanıtı verdi: "Bir büyük kararsızlık içinde olduklarını görüyoruz. Bir süre önce teröristler tarafından öldürülmüş olan güvenlik güçlerine mensup bir aileyi ziyaret etmişlerdi. Birbiriyle çelişen tavırlar Türkiye'yi rencide ediyor. Terör olaylarına destek verme anlamında her girişim hiçbir şekilde kabul edilemez."
Diyarbakır Valivekili Abdülkadir Yazıcı, ziyareti, "Başkanların bu davranışı kamu vicdanını yaralamıştır" sözleriyle eleştirdi. Teröristlerin öldürdüğü bekçi Abbas Yoldaş'ın oğlu Hamza Yoldaş ise, Baydemir ve arkadaşlarının kendilerini ziyaret etmediğini söyledi. Yoldaş, "Başkanların hastaneye geldiği sırada ben yoktum. Ailemden başkanların hastanede kendilerini ziyaret etmediğini ve başsağlığı dileğinde bulunmadığını öğrendim" dedi.
Baydemir'le dört belediye başkanının, 27 Mayıs'ta Adana'da polisle çatışmaya girerek ölen Şiar Perinçek'in ailesini de Diyarbakır' da ziyaret ettiği belirtildi. (dha, Radikal)