Başkasına ait parmakları verip göndermişler!

TRABZON - Parmakları kopan kişi Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ilk müdahalesi yapıldıktan sonra İstanbul’a gönderilirken, dikilmesi için yanlışlıkla başkasına ait parmakların verildiği ortaya çıktı.
Trabzon’un Çarşıbaşı ilçesinde bir fabrikada çalışan Hasan Arslan, 30 Kasım günü, sağ elini un makinesine kaptırdı. Arslan’ın serçe ve yüzük parmağı koptu. Ambulansla gönderildiği KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde ilk müdahalesi yapılan Arslan, parmaklar burada dikilemeyeceğinin bildirilmesi üzerine, yaptığı bazı görüşmelerin ardından buz içine konulmuş parmak parçalarını alarak İstanbul’a gitti. Ancak burada hastaneye giden Hasan Arslan’a verilen parmakların kendi parmakları olmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine yapılan görüşmeler sonrasında parmakların, bir başka hastanın kopan parmaklarıyla karıştığı anlaşıldı. İstanbul’a gönderilen parmaklar Trabzon’a, KTÜ Tıp Fakültesi’ndeki parmaklar da İstanbul’a gönderildi. Parmakların gelmesinin ardından hemen ameliyata alınan Arslan’ın her iki parmağının da yerine dikildiği öğrenildi.
KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “O gün, iki hastanın parmak kopma vakası için bize başvuruda bulunuldu. Bu hastaya diğer hastanın, dikilmesi mümkün olmayan kopuk parmakları verilmiş. Daha sonra hata düzeltildi. Soruşturma başlattık” dedi. (dha)