Başkaya'ya beraat: Eleştiri sınırları içinde

'Akıntıya Karşı Yazılar' adlı kitapta 'Cumhuriyeti ve devletin askeri kuvvetlerini alenen tahkir ve tezyif etme' suçunu işlediği iddiasıyla yargılanan yazar Doç. Dr. Fikret Başkaya, 'eleştiri sınırları içinde kaldığı' için beraat etti.

ANKARA - 'Akıntıya Karşı Yazılar' adlı kitapta 'Cumhuriyeti ve devletin askeri kuvvetlerini alenen tahkir ve tezyif etme' suçunu işlediği iddiasıyla yargılanan yazar Doç. Dr. Fikret Başkaya, 'eleştiri sınırları içinde kaldığı' için beraat etti. Başkaya, "Kararı olumlu buluyorum. Ancak mevzuat ve zihniyet değişimine ihtiyaç var" dedi.
Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü karar duruşmasına, sanıklar Başkaya, yayıncı İsmet Erdoğan ile matbaa işçisi Özcan Bayram ve avukatları Aydın Erdoğan, Kazım Genç ve Hüseyin Biçen katıldı. Avukat Erdoğan, müvekkilinin yazılarının eleştiri sınırları içinde olduğunu savunarak beraat istedi.
Avukat Biçen de, "Kimse, Başkaya 'yalan yazdı' demiyor. Başbakan bile 'işkenceye sıfır tolerans' diyor. Ancak Başkaya, bunu söylediği için yargılanıyor" diye konuştu.
Başkaya da hakkındaki suçlamanın 'komik' olduğunu savunarak, "Anayasa ve insanlık suçu işleyen 12 Eylül cuntacılarının yerine, benim yargılanmama bir anlam veremiyorum. Sanırım olayda bir yanlışlık var" dedi. Başkaya, davanın hukuki dayanağının olmadığını öne sürerken de, yargılandığı TCK'nın 159. maddesini eleştirdi. Toplum karşısında devleti koruyan maddenin, özgür tartışma koşullarını yasakladığını öne süren Başkaya, "Bu madde, hırsızları, hortumcuları ve devlet içinde çöreklenmiş bazı kişileri koruma maddesi haline gelmiştir" diye sitem etti.
Sanıkların beraat talebi üzerine yargıç M. Nuri Öztürk, Başkaya'nın yazılarının, 'eleştiri sınırları içinde kaldığını' belirterek, beraat kararı verildiğini açıkladı. Duruşmadan sonra kararı değerlendiren Başkaya, "Olumlu bir karar. Sadece bu davada beraat yeterli değil. Mevzuat ve zihniyet değişikliğine ihtiyaç var" dedi.
Elkatmış: Dava Türkiye'nin ayıbıydı
Kararı 'sevindirici' olarak niteleyen TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış da, "Bu dava, Türkiye'nin bir ayıbıydı" yorumu yaptı. TCK'nın 159. maddesinin ve diğer antidemokratik maddelerin kaldırılması gerektiğini savunan Elkatmış, halen düşüncenin önünde engeller olduğunu dile getirdi.


    http://www.radikal.com.tr/7396867396860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.