Başkent bu yıl yemyeşil bahçelere hasret kalacak

Başkentliler 5 Dünya Çevre Günü'ne sararmış bahçeler ve pahalı su satışı tartışmasıyla girdi. Kuraklık riski nedeniyle Ankara'da bahçelerin şebeke suyuyla sulanması yasaklanınca kavga başladı.

ANKARA - Başkentliler 5 Dünya Çevre Günü'ne sararmış bahçeler ve pahalı su satışı tartışmasıyla girdi. Kuraklık riski nedeniyle Ankara'da bahçelerin şebeke suyuyla sulanması yasaklanınca kavga başladı. Tüketici Hakları Derneği, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni, 2.5 kat pahalı tankerle sulama yöntemini alternatif gösterip görevini kötüye kullanmakla suçladı. Yanıt ise, 'Fiyatlar ASKİ tarifesinde'.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, su sıkıntısı gerekçesiyle yeşil alanların şebeke suyuyla sulanmasını yasakladı. Bahçelerini ve yeşil alanlarını sulamak isteyenlerden belediyeye bağlı ANFA şirketinden tankerle su istemeleri önerildi. Yasağı çiğneyenlereyse 4 bin YTL ceza kesileceği açıklandı.
Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar'sa ANFA'nın tankerle satttığı suyun çok pahalı olduğunu belirterek belediyeyi suçladı:
"ASKİ tarifesine göre arıtılmamış suyun metreküpü 0.62 YTL, resmi park ve bahçelerde kullanılan suyun metreküpü 1.74 YTL. ANFA'nın tankerlerle sattığı ve yalnızca sulamada kullanabilecek nitelikteki suysa, 20 tonun altında metreküpü 10 YTL'den satılıyor. ANFA'nın fiyatı, konutlarda kullanılan ve 30 metreküpün üzerinde kullanıldığında atıksu bedeliyle birlikte metreküpü 4.28 YTL'den satılan suyun da 2.5 katı. Belediye, kamu erkini kullanarak haksız menfaat sağlıyor. Çünkü sulama suyunun şehir şebeke suyundan daha ucuza mal edileceği herkesçe bilinir."
'Fiyatımız gayet normal'
Çakar, sulama suyunun, şebeke suyu fiyatına indirilmesi için başvurdukları belirtirken, ANFA Genel Müdürü Ferhat Ertürk, fiyatlarının ASKİ tarifesine uygun olduğunu söyledi:
"20 ton kapasiteli bir tanker su 160 YTL, daha az miktardaki suyun metreküpüyse 10 YTL'den satılıyor. Bu fiyatta tankerin, şoförün ve sulama görevlisinin ücreti, ayrıca yakıt maliyeti de var. Vatandaşlar kendi tankerleriyle kuyu başından su alırsa bir tanker suya 35 YTL'ye alır." (Radikal, aa)