Başkent güvenliği

ABD'deki beklenme-
dik saldırı ve Başbakan-
lık önündeki eylemlerin neredeyse rutin hale gelmesi üzerine "terörle mücadele programı" hazırlandı.
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi

ANKARA - ABD'ye yönelik terörist saldırı ve Başbakanlık önündeki bireysel eylemlerin artması üzerine 'Terörle Mücadele Eylem Programı' hazırlandı. İstihbarat ve koruma birimleri tarafından ortaklaşa hazırlanan programda, Başbakanlık önünde 'rutinleşen' eylemlerin, 'planlı terör hareketlerinin habercisi ve saldırılara karşı duyarlığı azaltmaya, güvenlik refleksini köreltmeye' yönelik olabileceği saptaması yapıldı.
Terörle Mücadele Eylem Programı'nda 1992 yılından beri başbakanlara ve Başbakanlığa yönelik bütün eylemler incelendi, güvenlik zaafları belirlendi. Eylemlerin amacı 'ekonomik ve sosyal etkenlere dayananlar', 'siyasal amaçlı olanlar' ve 'münferit olanlar' şeklinde üçe ayrıldı.
Eylemcilerin sosyal ve siyasal yapıları incelendi. Başbakan Ecevit'e yazarkasa fırlatarak esnaf eylemlerini ateşleyen Ahmet Çakmak, borcunu ödeyemediği tankeriyle Başbakanlık sokağındaki kontrol noktasına gelen Kazım Gemalmaz ve kendisini demirlere zincirleyen Coşkun Yıldız, bırakıldıktan sonra da uzun süre izlendi. Programda Başbakanlığın güvenlik açısından zaaf taşıyan noktaları olarak, ziyaretçi girişleri ve 1997 yılında inşa edilen basın bürosu gösterildi. Özellikle şov amaçlı eylem yapmak isteyenlerin kameraların bulunduğu yerleri mekân seçtikleri belirtildi. Günde 6 bin kişinin ziyaret ettiği Başbakanlık'ta, ziyaretçilerin kimlikleri ve güvenlik kameraları tarafından binaya girerken çekilen görüntüleri düzenli biçimde arşivleniyor. Ayrıca ziyaretçi, basın ve personel giriş kapılarında günde 700 paket, çanta ve koli X-ray cihazından geçiriliyor.
Yazarkasa eyleminden sonra Başbakanlık çevresinde eylem yapmaya hazırlanan 28 kişinin yakalandığı öğrenildi. Üzerlerinden 'intihar mektubu', pankart, bayrak, afiş, Ecevit'in üzerine çarpı çekilmiş fotoğrafları çıkan bu kişilerin organize olup olmadıkları, birbirleriyle ve önceki eylemlerle bağlantıları inceleniyor.
Bu arada, protesto eylemlerinin Yeni Başbakanlık binasına yönelmesi üzerine, Merkez Bina'da uygulanan yoğun güvenlik önlemleri buraya da kaydırıldı. Başbakanlığın güvenlik sistemini baştan
aşağı yenilemeyi amaçlayan sistemin ihalesinin de yıl sonuna kadar tamamlanacağı öğrenildi.
Çiller'e suikast girişimi
Başbakanlık ve başbakanlara yönelik saldırılar incelenirken, 1993 yılında dönemin başbakanı Tansu Çiller'e yönelik bir suikast girişimi de günışığına çıktı.
O zaman kamuoyuna yansımayan girişimde, Çiller'i taşıyan helikopterin düzenli olarak Sait Halim Paşa Yalısı yakınındaki bir zemine indiğini belirleyen teröristler, yalının karşısındaki tepede ev tuttu. Eylemciler, İzmir'de yapılan bir operasyonda elde edilen bilgilerle tesadüfen yakalandı.
Terörle Mücadele Eylem Programı'nda yer alan bu olaydan çıkarılan ders, 'mutlaka daha güvenli iniş noktası' ve 'hareket saatlerinin sık sık değiştirilmesi' oldu.