Başkent her gece ilçe ilçe eylemde

Başkent her gece ilçe ilçe eylemde
Başkent her gece ilçe ilçe eylemde

Ankara da Gezi Parkı protestosuyla başlayan eylemler dinmiyor. Kennedy Caddesi nde her gün müdahale var.

Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Gezi Parkı protestolarının hemen ardından başkent Ankara ’nın birçok ilçesinde eylemler başladı. Gezi Parkı’ndaki gibi bir yaşam alanı oluşturmaya çalışılan Kuğulu Park’ta çadırlar, kütüphaneler kuruldu, mutfak tüplerinde yemekler pişirmeye başlandı. Polis son günlerde hemen her sabah gelerek çadırları toplasa da gençler bazen yeni çadırlar kurarak bazen çadırsız Kuğulu’da pasif direnişi sürdürüyor.
Kennedy Caddesi’nde ise her gece eylem ve polis müdahalesi var. Akşamları 4-5 bin kişiyi bulan kalabalık, caddenin Atatürk Bulvarı’na açılan noktasından 30 metre geride barikatlar kuruyor. Gruplar ABD Büyükelçiliği’nin de bulunduğu noktada sokak lambalarına ve korkuluklara vurarak ses çıkartıyor. 1 saat süren tepkinin ardından her gece saat 23.30 sıralarında Çevik Kuvvet ekipleri, TOMA ve Akrep’lerle bazen uyarı yapıp bazen de hiç uyarı yapmadan çok sayıda gazı kullanarak müdahaleye başlıyor. Bölgedeki hareketlilik her gece 02.00 - 03.00’e kadar sürüyor.
Diğer semtlerde ise polis müdahalesinin yaşanmadığı eylemler gerçekleştiriliyor. Akşam saat 20.00-21.00 sıralarında Batıkent’te metro istasyonunun bulunduğu alanda binlerce Batıkentli toplanarak yürüyüş yapıyor. Kornalar ve tencere tavalarla yürüyenlere destek veriliyor.
Dikmen’de de her gece binlerce kişi metro istasyonu önünde toplanarak Kızılay’a yürüyor. Tuzluçayır, Aydınlıkakevler ve Keçiören İncirli’de de kalabalıklar yürüyerek veya sloganla her akşam eylemde.

Dolmuşlardan karşı eylem!

Ankara’da iki haftayı aşkın süredir eylemlere sahne olan Kızılay’da dün bu kez dolmuş ve özel halk otobüsü şoförlerinin eylemi vardı. Korna çalarak Gezi Parkı eylemlerinin sona ermesini isteyen dolmuş ve otobüsler Kızılay trafiğini kilitlerken duraklarda bekleyen bazı vatandaşlar “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atarak protestoyu protesto etti.