Başkent koleralı mı?

Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Metin Bakkalcı, Sağlık Bakanlığı'nın yalanladığı, 'Ankara'da kolera tespit edildi' iddiasını dün tekrarladı: "Numune Hastanesi'nde 120-130 hastaya kolera teşhisi konuldu."
Birlik, Bakan Recep Akdağ'a 'bilgi verme' çağrısı yaptı. Bakanlık ve Numune yetkilileri, "Sadece ishal" diyor. Ancak, hastanedeki bazı hekimler teşhisi doğruluyor.

ANKARA - Başkent, son 40 gündür artan ishal vakaları ve kolera salgını iddialarıyla çalkalanıyor. Daha önce Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Sağlık Emekçileri Sendikası'nın Ankara'da kolera vakasına rastlandığını açıklaması, Sağlık Bakanlığı tarafından yalanlanmıştı. Bakanlık, yaptığı resmi ve gayriresmi açıklamalarda sorunun sıcaklar nedeniyle ishal vakalarının artmasından ibaret olduğunu savunuyor.
Ancak, dün bir basın toplantısı düzenleyen TTB İkinci Başkanı Metin Bakkalcı, kolera tespitinde ısrar etti. Söylentileri doğrulayan ve sınırlı da olsa kolera vakası tespit edildiğini ileri süren Bakkalcı, Ankara Numune Hastanesi'nde 120-130 hastaya kolera tanısı konulduğunu, ancak hastalığın yaygın olmadığını söyledi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın konuya ilişkin açıklama yapmasını ve kamuoyunu bilgilendirmesini isteyen Bakkalcı, Ağrı ve Doğubeyazıt'taki ishal vakalarıyla ilgili olarak da hastalığa neden olan etkeni tespit etme konusunda problem olduğunu savundu.
Bakanlık sıcağa bağlamıştı
Ankara'daki salgın iddiaları Sağlık Bakanlığı tarafından ciddiye alınmasa da bütün il valiliklerine gönderilen genelgede içme suyunun temizliği konusunda özel çaba gösterilmesi, riskli bölgelerde klorlama çalışmalarının aksatılmaması istenmişti. Bakanlık, kolera salgını olduğu yönündeki iddiaların gündeme gelmesi üzerine bir açıklama yaparak, yaz aylarında ishal vakalarında artış görülebileceğini belirtmişti.
Bakanlığın, son olarak 17 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, 'Özellikle yerleşim yerlerindeki su ve kanalizasyon sisteminin düzensizliği, çiğ tüketilen sebzelerin üretimindeki çevre koşullarının ve sulamada kullanılan suların niteliklerinin yetersizliği, toplumun kişisel hijyen kuralları konusundaki davranış eksiklikleri gibi etkenler bir araya gelince, su ve besinlerden bulaşan hastalıkların sayılarında artışlar görülebilir' denilmişti. Ankara'da yaz mevsimlerinde her yıl ishal vakalarında artış olduğunu iddia eden bakanlık, vaka artışında geçen yıllara oranla farklılık olmadığını ileri sürdü.
'Uluslararası bir sorun'
Numune Hastanesi yönetimi de iddiaları yalanladı. Ancak söz konusu hastanede çalışan doktorlar, kolera teşhisi koyduklarını doğruluyor. Doktorların 'mesleki sorumluluk' gereğince açıklanmasında ısrar ettiği salgın iddiaları, uluslararası açıdan ciddi sıkıntılar doğuruyor. Salgın durumunda sebze, meyve, beyaz et, süt gibi ürünlerin ihracatında ciddi yasaklar getirildiğine dikkat çeken yetkililer, Sağlık Bakanlığı'nın resmen, "Evet kolera salgını var" diye açıklama yapmasının imkânsız olduğuna işaret etti.
Pratisyen Hekimlik Derneği Başkan Yardımcısı Muharrem Baytemur ise Ankaralıları, dışarıda yeşil yapraklı yiyecekler yenmemesi, domates, salatalık gibi yiyeceklerin tüketilmeden önce kabuklarının soyulması, evde tüketilen sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması ve kişisel hijyene önem verilmesi konusunda uyardı.


    http://www.radikal.com.tr/7555517555510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.