Başkent Üniversitesi 'devlet'e

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Prof. Haberal'a ait şirketlerle usulsüz para trafiği olduğu gerekçesiyle Başkent Üniversitesi'ne YÖK'ün el koymasını istedi.
Haber: ABDULLAH KILIÇ / Arşivi

Ergenekon sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın kurucusu olduğu Başkent Üniversitesi’nin hesaplarını inceleyen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversite ile Haberal’ın şirketleri arasında ‘yüklü miktarda para hareketi’ tespit etti.

Bu para transferlerin büyük bölümünün usulsüz olduğu kanaatine varan savcılık, bir inceleme raporu hazırlayarak YÖK’ten Vakıf Üniversiteler Kanunu’nun 26. maddesine göre Başkent Üniversitesi’ni Hacettepe Üniversitesi’ne devretmesini istedi. YÖK’ün haftaya yapılacak Genel Kurul’da konuyu gündeme alması bekleniyor. Savcılık ayrıca, Haberal’ın sahibi olduğu şirketler, Haberal Eğitim Vakfı ve üniversite yönetiicileriyle ilgili cezai işlem yapılması yönünde de hazırlıklarını sürdürüyor.

Vakıf Üniversiteleri yönetmeliğine göre üniversiteyi kuran Haberal veya diğer şahıslara üniversite üzerinden kaynak aktarılması yasak. Yani üniversiteyi bünyesinde barındıran Haberal Eğitim Vakfı’nı kuranlar, üniversite üzerinden menfaat temin edemez veya üniversiteyi ticari amaçları için kullanamaz. Bu düzenlemeye aykırı hareket edenler suç işlemiş kabul ediliyor ve yürürlükteki kanunlara göre bu suçu işleyen üniversitelerin devlet üniversitelerine devredilmesi gerekiyor.

İşte Başkent Üniversitesi’nde kurulan birçok şirketin sahibi ve yönetici olan Haberal, bir şirketler aracılığıyla hiçbir ihale olmaksızın Başkent Üniversitesi’nin ihtiyaçlarını kendi şirketleri üzerinden karşılamakla suçlanıyor. İddiaya göre Haberal ayrıca üniversiteye devletçe tahsis edilen arazilerde de bu şirketlere faaliyette bulunması için yer açmış. Savcılığın tespit ettiği yolsuzluklara göre üniversiteden Haberal’ın inşaat şirketi olan Subaşı İnşaat’a para aktarılmış. Yine Haberal’a ait Tabiat İnşaat’ın Kocaeli’nde yaptığı villaların Başkent Üniversitesi tarafından alınması için Haberal’ın şirketlerinden Kalif İnşaat, 2,5 milyon TL ödemiş.

Rapordaki ilginç iddialardan biri de Başkent Radyo Televizyonu için üniversite kaynaklarından usulsüzce 22 milyon TL aktarıldığına yönelik. Yine Haberal’ın kullandığı kredileri de üniversite karşılamış. Başka bir iddia da Haberal’ın şirketleri tarafından satın alınan Bahçelievler’deki gayrimenkullerin parasını üniversitenin verdiği.

Savcı: Tereddüt yok
“Bulgular hiçbir tereddüde yer vermeyecek nitelikte” diyen savcılık, Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 26. maddesine atıfta bulanarak şöyle dedi:

“Başkent Üniversitesi’nin taşınır ve taşınmaz mallarından derslikler, her türden laboratuvarlar, kitaplar, bunları içeren yapılar, spor tesisleri, öğrenci yurtları ile öğretim elamanlarının lojmanları, eğitim öğretimde kullanılan her türlü taşınır taşınmaz araç ve gereçler ile tüm akdi ve nakdi hakları YÖK’ün mülkiyetine geçmesi gerekmektedir.”

Maaşı 112 bin TL
Savcılık, Haberal için yanlış beyanda bulunmaktan da dava açmaya hazırlanıyor. Çünkü Haberal, savcılığa verdiği gelir beyanında aylık kazancının 10 bin TL olduğunu beyan etmişti. Ancak Haberal’ın üniversiteden aylık 60 bin TL,grup yöneticisi olduğu şirketlerden 30 bin TL, kira gelirlerinden de 22 bin TL olmak üzere aylık 112 bin lira kazancı olduğu saptandı.

YÖK, Yükseköğretim Denetleme Kurulu müfettişlerinin Başkent Üniversitesi’yle ilgili incelemesinin olmadığını belirtse de benzer bir araştırmanın YÖK tarafından da yapıldığı iddia ediliyor. Bu arada bir iddia da Başkent Üniversitesi’nin maddi sıkıntı içinde olduğu.

Her vakıf üniversitesi için bir hami Vakıf üniversiteleri kurulurken, ileride bir sorunla karşılaşıldığında öğrencilerin mağdur olmaması için bir devlet üniversitesi vakıf üniversitelerine hami oluyor. Başkent Üniversitesi’nin de garantörü Hacettepe. Diğer bazı vakıf üniversitelerinin hamileri:
1- Sabancı Üniversitesi- Yıldız Teknik Üniversitesi
2- Koç Üniversitesi- Boğaziçi Üniversitesi
3- Bilkent Üniversitesi- Hacettepe Üniversitesi
4- İzmir Ekonomi Üniversitesi- Ege Üniversitesi
5- Medipol Üniversitesi- Osmangazi Üniversitesi
6- Özyeğin Üniversitesi- Boğaziçi Üniversitesi
7- Işık Üniversitesi- İstanbul Teknik Üniversitesi
8- Yeditepe Üniversitesi- Boğaziçi Üniversitesi
9- Bahçeşehir Üniversitesi - Marmara Üniversitesi
10- İstanbul Bilgi Üniversitdesi- Mimar Sinan Üniversitesi
11- Kültür Üniversitesi- İstanbul Teknik Üniversitesi
12- Kadir Has Üniversitesi- Marmara Üniversitesi


  http://www.radikal.com.tr/1039449103944924

  YORUMLAR
  (24 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bravo Radikal'e - hurma04

  Bu haber için YÖK biraz önce açıklama yaptı. Gündemde böyle bir konu yok diyor ve haberi yalanlıyor. Ancak Radikal'in internet sayfasında bu açıklama yayınlanmıyor. Belki yarın haber olarak yayınlanır. YÖK'ün yalanladığı bu haber tam cemaat gazeteleri gibi ihbara yönelik bir haber. Bu haberi Akit'ten,Taraf'tan ve Zaman'dan önce yayınlayarak Radikal önemli bir gazetecilik başarısı yakalamıştır. Bravo Radikal'e ! Bu arada Ergenekon'a hala normal hukuki bir dava gözüyle bakanlar bu haberi yorumlarıyla alkışlıyorlar. F.Gülen cemaatinin ve iktidarın muhalefeti susturma gayretlerine ileri demokrasi adına sahip çıkanlar zil takıp oynuyor. Oynayın bakalım. Ama unutmayın hukuk birgün size de gerekli olacak...

  Başkent Üniversitesi - makul

  Başkent Üniversitesi, içinde değerli akademisyenleri de barındırmakla birlikte, Haberal'nın parasal ve siyasi manipülasyonları için kurulmuş bir yerdir.Şimdi eğer bu devir gerçekleşirse, hem Başkent Üniversitesi çalışanları hem de öğrencileri için çok olumlu olacaktır. Hacettepe gii köklü bir üniversite bünyesinde gerçek bir üniversiteye benzeme yolunda ilk adımını atmış olacaktır.Umarım Haberal'ın uzun kollarının erişim noktalarındaki dokuz filan numaraların kösteğiyle süreç tersine dönmez.

  Geç kalmıştınız... - citizen

  Tabi ya...Geç bile kaldınız... Doğan medya grubu için saldırdınız olmadı. Şimdi sıra Haberal'ı gizliden bahane ederek Başkent Üniversitesinde.Kimbilir belli çevrelerden kimler ellerini ovuşturup beklemeye başlamışlardır bu haber üzerine...

  Darbecinin ünvanının "profesör" olması... - BİRBABAHİNDİ

  Darbe iddiasından yargılanan şahsın ünvanının "profesör" olması, yargılanmamasına gerekçe olamaz!.

  AKP OYUNU - ALICETIN37

  Baskent Universitesini once YOKE devredecekler sonra da AKP,yandas dincilere peskes cekecek,dincilerin hesabi bu.

  Mehmet Haberal ve Bülent Ecevit - remurisat

  Öncelikle, iddia edilen suçu, birkaç iyi vakıf üniversitesinin dışında kalan diğer dandik vakıf üniversitesinin de, işlediğini düşünüyorum, ancak hükümetin (pardon, yüce Türk yargısının) neden sadece Haberal'ın üzerine gittiğini de merak ediyorum...Ancak, Rahşan Ecevit bir röportajında,eşi Bülent Ecevit'in, partinin tartışmalı ismi Hüsamettin Özkan'ın baskılarıyla Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde tedavisine başlandıktan sonra durumunun daha kötüye gittiğini, kendisinin ısrarıyla Ecevit Başkent Üniversitesi Hastanesi'nden alınıp, başka bir hastaneye yatırıldığında, sağlığının tekrar düzelmeye başladığını, bu olayın ardından bu iki isimle de görüşmeyi kestiklerini, bu komplonun Hüsamettin Özkan ve Mehmet Haberal tarafından Bülent Ecevit'i başbakanlık koltuğundan indirmek amaçlı yapıldığını iddia etmişti...Yani, bence Haberal'ın avukatlığını yapmadan önce herkesin iki kere düşünmesi gerekiyor...

  ... - Badem_Linda

  Ne gereği var bu kadar dolambaçlı işlere mübarek. Direk Fatih Üniversitesi'ne devrini istesene.