Başkent Üniversitesi Senatosu: Düşünebilen ve üretebilen beyinler tutuklanıyor

Ergenekon soruşturması kapsamında olağanüstü toplanan Başkent Üniversitesi Senatosu sert bir açıklama yaptı


Senato, “Atatürkçülüğü savunmaya ve dile getirmeye özen gösteren rektörümüzün gözaltına alınışı çok anlamlıdır” açıklamasında bulundu.

Ergenekon soruşturması kapsamında olağanüstü toplanan Başkent Üniversitesi Senatosu sert bir açıklama yaptı. Senato, “Atatürkçülüğü savunmaya ve dile getirmeye özen gösteren rektörümüzün gözaltına alınışı çok anlamlıdırö açıklamasında bulundu.
Olağanüstü toplanan Başkent Üniversitesi Senatosu, Rektörlük önünde açıklamada bulundu. Haberal’ın, Ergenekon silahlı terör örgütü içinde faaliyet yürütme, örgüte yardım etme şüphesi suçlaması ile gözaltına alındığını belirten Senato, Haberal’ın “üretmek ve çalışmak” için haftanın 7 gününü, günün 24 saatini yeterli bulmadığını ifade ederek, “10 bin öğrencinin eğitim gördüğü Başkent Üniversitesi’ni yaratan, ülkemizin 14 farklı bölgesinde 16 hastane ve sağlık kuruluşunu hizmete sokan, tüm yaşamı ve söylemlerinde Atatürk milliyetçiliği ve devrimciliğini şaşmaz rehber kabul eden ve son yıllarda ülkemizde bu ilkelerden sapılmakta oluşunu büyük bir üzüntüyle karşılayarak kurduğu Kanal B televizyonu aracılığıyla Atatürkçülüğü savunmaya ve dile getirmeye özen gösteren rektörümüzün gözaltına alınışı çok anlamlıdır” açıklamasında bulundu.

“DÜŞÜNEBİLEN VE ÜRETEBİLEN BEYİNLER TUTUKLANIYOR”
Senato, gözaltıların Türkiye’de bir süredir planlı bir şekilde yürütüldüğünü savunarak, tutuklamaların sadece zanlıların kaçmasını önlemek amacıyla yapılmadığının altını çizdi. Senato, “Düşünebilen ve üretebilen beyinler tutuklanmakta ve gözaltına alınmaktadır. Fiilen yaptığı böbrek ve karaciğer ameliyatları ile her hafta birçok kişiye can veren bir hekim ve bilim adamının bu çalışmalarda alıkonulması ayrıca çok acıdır” açıklamasını yaptı. Senato olarak hukukun üstünlüğü ilkesinin geçerli olduğu inancını koruduklarını bildiren Senato, “Yapılan hukuk dışı uygulamaları nefretle kınıyor, rektörümüzün arkasında olduğumuzu ve onun eserlerine sahip çıkacağımız kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” açıklamasında bulundu. (anka)