Başkent Üniversitesi'nden, 'böbreğim çalındı' diyen hastaya yalanlama

Başkent Üniversitesi'nden, 'böbreğim çalındı' diyen hastaya yalanlama
Başkent Üniversitesi'nden, 'böbreğim çalındı' diyen hastaya yalanlama
Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi, bu hastanede geçirdiği böbrek taşı ameliyatı sırasında böbreğinin çalındığını iddia eden Hülya Çağlar isimli hastanın iddialarına karşın bir açıklama yaptı.

Radikal.cm.tr – Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi, bu hastanede geçirdiği böbrek taşı ameliyatı sırasında böbreğinin çalındığını iddia eden Hülya Çağlar (56) isimli hastanın iddialarına karşın bir açıklama yaptı. Çağlar’ın 2003 yılı sonunda, böbrek taşlarının alındığı operasyonla ilgili iddiaları 28 Mart günü pek çok portalda haber olarak yer almıştı. Çağlar, iddialarıyla ilgili olarak üniversite rektörü, hastane başhekimi ve hastane çalışanları hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Başkent Üniversitesi tarafından yapılan ve Hülya Çağlar’ın iddialarının tamamen asılsız olduğu belirtilen açıklamada ise şöyle denildi:

“Hülya Çağlar, 14 Ekim 2003 tarihinde sağ üst kadran ağrısı ile hastanemize başvurmuş ve ilk değerlendirmesinde başka bir merkezde muayene edildiği ve safra kesesi taşları tanısıyla ameliyat önerildiği beyan etmiş olmasına rağmen yapılan muayene sonucunda sağ böbreğinde çok sayıda taş bulunduğu ve sağ üreterde de taş olması nedeniyle ileri derecede hidroüreteronefroz meydana geldiği tespit edilmiş ve hastanemize başvurusuna kadar geçen süre içerisinde taşlar ve tıkanıklık nedeniyle, sağ böbreği önemli ölçüde hasar görmüştür. Sağ böbreğinin tedavi ile düzelme şansını artırmak için 15.10.2003 tarihinde sağ böbreğine nefrosmani konmuş ve parenteral antibiyotik tedavisi başlanmış 21.10.2003 tarihinde böbrek drenajı sağlanmış durumda iken üreter taşına endoskopik girişim yapılarak obstrüksiyon giderilmiştir. Yapılan girişimlere ve tedavilere rağmen infeksiyon kötü seyir göstermiş ve hasta açısından hayati risk taşıması nedeniyle taşlı infekte böbreğin alınması gerekmiştir. Yapılan tedavi ve işlemler tıp kurallarına uygundur.”