Başkente Gerede suyu müjdesi

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Vekili Haydar Koçaker, Bolu'daki Gerede Sistemi'nden Ankara'ya su tahsis edildiğini, belediyeye bu konuyla ilgili bir yazı gönderdiklerini açıkladı.

ANKARA - Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Vekili Haydar Koçaker, Bolu'daki Gerede Sistemi'nden Ankara'ya su tahsis edildiğini, belediyeye bu konuyla ilgili bir yazı gönderdiklerini açıkladı. Koçaker, "İnşaatın belediye tarafından yapılması için yetki verebileceğimizi, talep edilirse DSİ olarak yardımcı olabileceğimizi de ifade ettik" dedi. Böylece başkent, Kızılırmak'a alternatif bir su kaynağına daha kavuşmuş oldu.
Ankara'ya, Gerede'den su getirilmesiyle ilgili proje, yıllardır konuşulsa da bir türlü gerçekleşmemiş, Büyükşehir ve DSİ, gecikmede sürekli birbirini suçlamıştı. Başkenti bunaltan susuzluğun ardından Gerede düğümü şipşak çözülmüş oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de önceki gün "DSİ maliyeti 515 milyon YTL'yi aşacak projede yetki devri yaptı. Başbakan'ın gösterdiği anlayışa teşekkür ederiz" dedi.