Başkentte bir yoksul öldü

Başkentte bir saat süren bahar yağmuru, Altındağ ve Keçiören ilçelerinde iki gecekondunun çökmesine neden oldu. Göçük altında kalan bir kişi ölürken, bir kişi de yaralı olarak kurtarıldı.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Başkentte bir saat süren bahar yağmuru, Altındağ ve Keçiören ilçelerinde iki gecekondunun çökmesine neden oldu. Göçük altında kalan bir kişi ölürken, bir kişi de yaralı olarak kurtarıldı. Facianın 'Geliyorum' dediğini belirten vatandaşlar, Altındağ Belediyesi'ni verdiği sözleri yerine getirmemekle suçladı.
Keçiören ve Siteler bölgesi ağırlıklı olmak üzere dün Ankara genelinde yaklaşık 100 ev ve işyerini su bastı. Altındağ Gürpınar Mahallesi 2'nci Sokak'ta saat 14.00 sıralarında meydana gelen göçük olayında istinat duvarının toprak kayması nedeniyle yıkılması sonucu gecekonduda bulunan Gökhan Ersen yaşamını kaybetti. Aynı evde bulunan Yahya Aytekin ise yaralı kurtarıldı. Aytekin, ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. Ersen ve Aytekin'in düzenli bir işleri olmadığı ve 'iş buldukça çalıştıkları' belirtildi.
İstinat duvarı çürük
Ersen'in komşularından Cefa Dörtyol, arazinin engebeli yapısı, istinat duvarlarının özensiz ve eski oluşu nedeniyle böyle bir faciayı beklediklerini söyledi: "Benim oturduğun gecekondu 1967 yılında yapılmış. Belediye bize yer gösterdi. Ancak orda başka bir gecekondu var. Önce oradan imar geçecek. Ondan sonra ne zaman biter bilmem ama evime kavuşacağım. Belediyeden net bir cevap alamıyoruz. Kendi imkânlarımla istinat duvarını güçlendirmeye çalıştım. Ama nereye kadar?"
Evi istinat duvarının tam altında olan Ahmet Öztürk de defalarca Altındağ Belediyesi'ne dilekçeyle başvurmuş: "Duvarın alt kısmındaki taşların çoğu erimiş durumda. Belediye üst tarafa üç sıra taş ördü. Yağmur çok yağdığı zaman sabaha çıkıp çıkmayacağımı bilmeden yatağa giriyorum."
Balık adamlar yetişti
Keçiören Kamil Ocak Mahallesi, Kamil Ocak Sokak'ta dört katlı bir apartmanın bodrum katındaki dairede oturan Ünal Yıldırım ile eşi Fatma Yıldırım ve komşularının çocuğu olduğu belirtilen Betül Ermiş ise, su baskını sonucu mahsur kaldı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, su pompalarıyla binanın çevresindeki suyu boşaltmaya başladı. Ancak devam eden yağış nedeniyle biriken suyun artması üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü Sualtı Grup Amirliği'nden bir ekip olay yerine çağrıldı. Ekipten 'balık adam' kıyafetlerini giyen iki kişi, bina içine girerek mahsur kalan üç kişiyi dışarıya çıkarmayı başardı. Su baskınları nedeniyle bazı apartmanların garajlarında bulunan araçların da hasar gördüğü belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7473137473130

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.