Başkentte içkiye 'cumhuriyet' yasağı

Ankara Valiliği, '2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Kanunu'ndaki ulusal bayramlarda özel işyerlerinin açılamayacağı hükmüne dayanarak, dün Ankara'daki bütün barlarda içki satışını yasakladı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Ankara Valiliği, '2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Kanunu'ndaki ulusal bayramlarda özel işyerlerinin açılamayacağı hükmüne dayanarak, dün Ankara'daki bütün barlarda içki satışını yasakladı. Valilik talimatı, Çankaya Belediyesi zabıta ekiplerince uygulandı. Yıllardır böyle bir uygulama görmediklerini anlatan bar işletmecileri tepki gösterdi.
Ankara Valiliği'nin 1981 yılında kabul edilen 'Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Kanunu'na dayanan uygulaması başkentin barlarıyla ünlü Sakarya Caddesi'nde sorun oldu. Kanunda, Cumhuriyet Bayramı'nın resmi bir bayram olması nedeniyle 29 Ekim günü özel işyerlerinin kapalı olmasının zorunlu olduğu belirtiliyor. Ancak istisna olarak da "Yemek, içmek, giyinmek gibi zaruri ihtiyaçların giderilmesi için alışveriş yapılan dükkân ve mağazalar hakkında Hafta Tatili Kanunu'nun cumartesi günüyle ilgili hükümleri uygulanmaz" deniliyor.
Valiliğin uyarıları üzerine harekete geçen dün Ankara'da barlar sokağı esnafına "Saat 17.00'ye kadar içki satışı yapmayın" talimatı verdi. CHP'li Çankaya Belediyesi'nin Zabıta Müdürü Ahmet Turna Radikal'e açıklamasında valiliğin uyarısı üzerine sözkonusu yasayı uyguladıklarını belirtti:
"2429 sayılı kanuna göre özel işyerlerinin kapalı olması gerekiyor. Ancak lokanta, giyim merkezleri gibi yerler kapatılmıyor. Barlar aynı zamanda yemek verdikleri için kapatılamıyor. Ancak içki yasağı istenilebiliyor. Bu denetim yasaya göre yapılıyor. Ayrıca bu sadece Ankara genelinde değil tüm Türkiye'de her yıl rutin olarak yapılan bir uygulama."
Sakarya esnafı ise uygulamaya tepki gösterdi. Bazı barların ruhsatlarına el konulduğunu belirten SİM Bar'ın sahibi Ahmet Tan, önce uygulama nedeniyle çok şaşırdıklarını anlattı:
50 yıldır olmadı
"Böyle bir yasa olup olmadığını önce bilmiyorduk. Sokaktaki bazı barların ruhsatları alınarak ceza kesildi. 14 yıldan beri bar esnafıyım, ilk defa böyle bir şey görüyorum. Çok şaşırdık." Sedir Bar'ın sahibi Saffet Atacan ise 50 yıldır bar işlettiğini ancak ilk defa böyle bir uygulamayla karşı karşıya kaldığını vurgulayarak, "50 senedir burayı işletiyorum. Bu da 50 tane Cumhuriyet Bayramı eder, ilk defa bugün 'İçki satışı yapamazsınız' dediler" dedi.
Net Piknik'in İşletme Müdürü Muhsin Yaman da, "Bizim turistik belgemiz var dedik. O zaman da bahçede satış yapmayın dediler. 20 yıldır burayı işletiyorum. Hiç böyle bir şey görmedim, duymadım" dedi.