Başkentte 'İmralı' trafiği

Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nu DTP'li Birdal'ın 'İmralı için alt komisyon oluşturulsun' öneresini reddetti. DTP'lilerle görüşen Adalet Bakanı Ergin, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kalaman'ı inceleme için İmralı'ya gönderdi


YURDAGÜL ŞİMŞEK


ANKARA - Abdullah Öcalan’ın İmralı’da yerleştirildiği yeni cezaevindeki koşullarının kötü olduğu iddiaları siyasetin gündemine oturdu. DTP, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda İmralı için alt komisyon oluşturulmasını önerdi. Ancak öneri reddedildi. Bir çok ilde gerginliğe neden olan, Öcalan’ın cezaevi koşulları için harekete geçen DTP’liler Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüşüp, Meclis’ten bir heyetin İmralı’ya gitmesini istedi. Ergin “Somut şikayetleri değerlendiririz” derken Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Nizamettin Kalaman’ı inceleme için İmralı’ya gönderdi.
Başkentte İmralı tartışmaları sürerken, DTP’lilerin Adalet Bakanı Ergin ile görüşmesinin ardından, dün Öcalan’ın eski hücresine nakledileceğine ilişkin iddialar ortaya atıldı Ergin, görüşmesinde DTP’lilere böyle bir teminat verip vermediğine ilişkin sorular üzerine, şunları söyledi: “Bizim İmralı’da yaptığımız düzenleme, Türkiye’deki bütün F tipleri ile aynı standartlara sahip cezaevidir. Bu imkanlar, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi’nin öngördüğü şartlardan, yani evrensel standartların üstündedir, altında değildir. Ancak buna rağmen, somut şikayetler varsa değerlendiririz, bu şikayetleri inceleriz, haklılık payı olanları karşılarız. Biz hiçbir hükümlümüzün cezaevlerinde evrensel standartların altında bulunmasına rıza göstermeyiz. Buna herkes dahildir.”
Ergin, “Öcalan’ın eski hücresine nakli söz konusu olabilir mi?” sorusuna ise “Onunla ilgili bir sözümüz olmadı” yanıtını verdi.

Üskül: Altı değil 11.81 metrekare
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun dünkü toplantısında da DTP’li Akın Birdal’ın alt komisyon oluşturularak İmralı’da inceleme yapılmasına ilişkin başvurusu ele alındı. Önceki akşam CHP ve MHP’li komisyon üyelerinin İmralı’ya gidilip gidilmemesi konusunda ‘nabzını’ yoklayan ancak olumlu sinyal alamayan AKP’li komisyon başkanı Zafer Üskül, dün Adalet Bakanlığı’ndan edindiği bilgileri açıkladı. Üskül’ün verdiği bilgiye göre Öcalan iddia edildiği gibi 6 metrekarelik hücrede kalmıyor. Öcalan’ın eski kaldığı odası 11.98 metrekare, taşındığı yeni oda ise 11.81 metrekare. Eski odasındaki havalandırma bölümü 42.24 metrekare iken yeni odasındaki havalandırma 24 metrekare.
Üskül’ün bu açıklamalarının ardından söz alan CHP’li Ahmet Ersin, “Biz CHP olarak İmralı’ya gitmeye razı değiliz. AKP isterse DTP ile bu kararı alabilir” dedi. MHP’li Mehmet Ekici de, Öcalan’ın istisnai bir hükümlü olmadığını ifade ederek, Biz burada komisyonun incelemesi gereken bir hak ihlali görmüyoruz” dedi.
AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt ise, muhalefetin de destek vermesi şartıyla İmralı’da inceleme yapacak bir komisyon kurulmasının ‘spekülasyonları önleme’ açısından faydalı olabileceğini ifade etti. Görüşmelerin ardından, İmralı’da inceleme yapmak üzere alt komisyon kurulması önerisinin gündeme alınıp alınmaması oya sunuldu. Oylamada DTP’li Birdal’a tek destek AKP’li Kurt’tan geldi. Ancak öneri oy çokluğuyla reddedildi.

‘Disiplin cezası yüzünden’
Üskül, toplantı sonrası “Komisyonumuz açısından Öcalan herhangi bir hükümlüdür. Kaldığı yerin de başka hükümlülerin kaldığı yerden elbette farklı olmaması gerekir” diye açıklama yaptı. Öcalan’ın bazı hakları kullanamadığına yönelik iddialar hatırlatılıncaysa Üskül, “Eğer bazı hakları kullanamıyorsa disiplin cezası almış olması nedeniyledir” dedi.
TBMM’de tartışma sürerken, DTP Milletvekilleriyle görüşen Adalet Bakanı Ergin’in talimatı üzerine Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Nizamettin Kalaman, dün sabah İmralı’ya gitti. Heyetin Öcalan için yaptırılan yeni cezaevinde ve eski cezaevinde incelemelerde bulunduğu bildirildi.