Başkentte kıyım!

Başkentin göbeğindeki ağaç katliamı çevre sakinlerini isyan ettirdi. Gençlik Caddesi'ndeki katliamın arkasındaki gerçek ise kısa sürede anlaşıldı:
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Başkentin göbeğindeki ağaç katliamı çevre sakinlerini isyan ettirdi. Gençlik Caddesi'ndeki katliamın arkasındaki gerçek ise kısa sürede anlaşıldı: Misafir valilerin Gölbaşı'ndaki dinlenme tesislerine giderken yorulduklarını ileri süren Ankara Valiliği, tasarruf genelgesine rağmen, 'Özel İdare Hizmet Binası ve Sosyal Tesis' inşaatı başlatmıştı. Çevre sakinlerinin isyanına yanıt Çevre Bakanı Fevzi Aytekin'den geldi. Aytekin, "Böyle saçma bir iş olamaz. İdari soruşturma başlatacağım" dedi.
Gençlik Caddesi sakinleri, geçen hafta sabahın erken saatlerinde kendilerini uyandıran gürültünün nedenini öğrenince harekete geçti. Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı ekipleri, yaklaşık 50 yıl önce çevre sakinlerinin diktiği ağaçları kesiyordu. Kesime engel olmak isteyen çevre sakinleri yaklaşık 100 polisi karşılarında görünce, ağaç katliamını öfke ve gözyaşları içinde izlemek zorunda kaldı. Çevre sakinleri, adeta bir dedektif gibi iz sürerek katliam nedenini öğrendi.
Misafir valiler için kente 20 kilometre uzaklıktaki Gölbaşı'nda dinlenme tesisi bulunan Ankara Valiliği, mesafenin uzak olduğu gerekçesiyle tasarruf genelgesini hiçe sayarak, Özel İdare Hizmet Binası ve Sosyal Tesis inşa etme kararı almıştı.
Başka arsalar var ama
Bununla da yetinmeyen valilik, çevrede kamuya ait arsalar olmasına karşın yarım asırlık ağaçların bulunduğu parkı yerle bir ettirmişti. Parktaki ağaçların gölgesinde oyunlar oynayarak büyüyen çevre sakinleri, "Yıllar önce bizler, şimdi de çocuklarımız burada oynuyordu. Nasıl kıydılar güzelim ağaçlara. İnşaat için başka arsa mı yoktu?" diyerek tepkilerini dile getirdi. Parkları yok olan çocuklar da inşaat alanı etrafına kendi el yazılarıyla hazırladıkları afişleri asarak ailelerine destek veriyor.
Bakan devrede
Çevre sakinlerinin yardım taleplerine yanıt ise Çevre Bakanı Fevzi Aytekin'den geldi. Ağaç katliamının yapıldığı yere giden Aytekin, parkta incelemelerde bulunduktan ve vatandaşlarla görüştükten sonra, "Böyle saçma bir iş olamaz. Gerekli idari soruşturmayı bir an evvel başlatacağım" dedi. Aytekin, Türkiye'nin atlatmaya çalıştığı ekonomik krizi anımsatarak, tasarruf genelgesinin uygulandığı bir dönemde söz konusu inşaata neden gerek duyulduğunun da araştırılacağını söyledi. İnşaat alanı olarak seçilen parkın 1957 yılında imara açıldığı da belirtildi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  çevre