Başkentte küskünler bayramı

Başkentte küskünler bayramı
Başkentte küskünler bayramı

Toptan?ın kabulünde Baykal, Başbuğ ve Erdoğan?ın gerginliği yüzlerine yansıdı. Başkentteki törenlerin en renkli anı bir öğretmenin protokolün üzerine devrilmesiydi. Gül atik davranıp öğretmenin düşmesini önledi. FOTOĞRAF: FIRAT YURDAKUL / AA FOTOĞRAF: ECVET ATİK / AA

23 Nisan törenlerinde çocuklar eğlendi, büyükler gerildi. Erdoğan, Baykal ve Bahçeli birbirlerinin yüzüne bile bakmadı. DTP törenlerde yoktu, asker de Genel Kurul'da...

ANKARA - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, çocuklar rengârenk kıyafetleri, şarkıları ve birbirinden hareketli oyunlarıyla eğlenirken, protokolün bayramı ‘siyasi gerilim’ içinde geçti. Törenlerde Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli birbirlerinin yüzüne bile bakmadı. Askerler DTP yüzünden TBMM’deki özel oturuma katılmadı. DTP ise partiye yönelik operasyonlar ve hükümeti protesto ettiği için törenlerde yoktu. Gerginlik TBMM özel oturumuna da yansıdı. CHP lideri Deniz Baykal’ın hükümeti hedef alan konuşmasını protesto eden AKP’liler Genel Kurul’u terk etti.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 89. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törenlerin ilki, TBMM’deki Atatürk Anıtı önünde yapıldı. İkinci tören ise Anıtkabir’de gerçekleştirildi. Buradaki törene, TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın yanı sıra Erdoğan, Baykal, Bahçeli, Bakanlar Kurulu üyeleri ve çok sayıda milletvekili katıldı. Ancak liderler, aralarındaki gerilimi, çocukların en mutlu gününe yansıttılar ve tören sırasında birbirlerinden uzak durarak hiç konuşmadılar. 

Askerler 1. Meclis’teydi

Törenlerin üçüncüsü Ulus’taki 1. Meclis Binası’ndaydı. Buradaki törene de Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Nazım Ekren ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, MHP lideri Bahçeli ve bazı milletvekilleri ile seğmenler katıldı. Askerler de Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muzaffer Ataç dışında tam kadro 1. Meclis Binası’ndaydı. Bu tören askerlerin, ‘DTP hassasiyeti’ nedeniyle katıldıkları tek tören oldu. 

Gül ‘komşu’daki törene gitti

Cumhurbaşkanı Gül ise, ‘komşusu’ Çankaya İlköğretim Okulu’ndaki kutlamalara katıldı. Çocukların yoğun ilgi gösterdiği Gül, törenin ardından öğretmenler ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Gül, gazetecilere yaptığı açıklamada “Ben her gün bu okulun, bu güzel, neşeli sesleriyle yaşıyorum. Buraya yakın oturuyorum. Buranın o güzel sesleri, kuş sesisi gibi, her gün onları dinliyorum. Bugünde 23 Nisan, onların bayramı. Onlarla beraber olmak gerçekten hepimize çok neşe verdi, ümit verdi, sevinç duydum” dedi.  

Toka yok, başla selam yeter

Toptan’ın, TBMM’de kutlamaları kabulüne, Erdoğan, Baykal, Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ve Kuvvet Komutanları, yüksek yargı organlarının başkanları, bakanlar ve milletvekilleri katıldı. Kabul başlamadan önce Orgeneral Başbuğ ile bakanlar bir süre sohbet etti. Erdoğan, burada sadece Başbuğ’la tokalaşırken, Bahçeli’ye başıyla selam verdi. Erdoğan ve Baykal yine birbirlerine sadece başlarıyla selam vermekle yetindi ve tokalaşmadı. Baykal da Orgeneral Başbuğ’la tokalaşırken, Bahçeli ile de sadece başlarıyla selamlaştılar.
DTP milletvekilleri, bölgede taş atan çocukların ağır cezalarla yargılanmasını protesto etmek için bayram kutlamaları çerçevesinde, Anıtkabir ziyareti, anıta çelenk konulması ve Birinci Meclis’te yapılan törenlere katılmadıkları gibi, Toptan’ın kutlama programında da yer almadı. DTP’li milletvekilleri TBMM Genel Kurul’daki özel oturuma katıldı. DTP’nin seçildiği 22 Temmuz’dan sonra sadece ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama’yı dinlemek için TBMM Genel Kurulu’na gelen askerler bu oturumu yine izlemedi.Azerbaycan Büyükelçisi Zakir Haşimov da izleyeciler arasında yer aldı. 

CHP’den alkış yok

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, oturumun başlamasına beş dakika önce salona girdi. Gül’ün ‘sessiz girişini’ sadece AKP’liler ayakta alkışlarken, bazı DTP ve MHP’liler ise oturdukları yerden alkışladı. CHP’liler ise ne ayağa kalktılar ne de alkışladılar.
Özel oturuma Erdoğan ile DTP lideri Türk, İstiklal Marşı’ndan sonra girdi. Liderlerin konuşmalarında ‘Ergenekon soruşturması’ ‘darbe eleştirisi’, ‘demokrasi ve milli egemenlik vurgusu’, ‘Türkiye halkı kavramı’, ‘yeni Anayasa istekleri’ öne çıktı. Genel Kurul’da, Baykal’ın Ergenekon soruşturması ve hükümeti eleştiren sözleri üzerine de bazı AKP’liler salonu terk etti.
Başkentteki törenlerin en renkli görüntüleri ise 19 Mayıs Stadyumu’nda ortaya çıktı. Törenlerde, engelli öğrenciler ile Serebral Palsili (Beyin Felçli) İlköğretim Okulu öğrencilerinin protokol tribünü önünden geçerken verdikleri selama, protokoldekiler el sallayarak karşılık verdi. Toplam 5 bin 943 öğrencinin görev aldığı tören, görev alan tüm öğrencilerin sahada yaptıkları toplu gösteriyle sona erdi.  

Anıtkabir’e akın

23 Nisan’da her yaştan vatandaş, ellerinde Türk bayraklarıyla Anıtkabir’e akın etti. Atatürk’ün mozolesi ile Misakı Milli Kulesi ve Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin önünde uzun kuyrukların oluştuğu Anıtkabir’de, mozolenin üzeri vatandaşlarca getirilen papatya, karanfil, gül ve kır çiçeklerinin yanında Atatürk posterleri ve Tük bayraklarıyla donatıldı. (Radikal)