Başkentte polis geri çekildi

Başkentte polis geri çekildi
Başkentte polis geri çekildi

Dikkatler İstanbul?a çevrilmişken Ankara olaylı bir gün geçirdi. Yaklaşık 25 bin katılımcıdan ?Her yer Taksim? sloganları atan bir grup, polisle çatıştı. FOTOĞRAF: İLKİN ESKİPEHLİVAN / aa Sıhhiye?deki mitingde bayrama yakışır bir coşku vardı.

Arama noktasında bariyerleri yıkan Halkevleri üyeleri ile polis arasında arbede çıktı. Polisin havaya ateş açtığı olaylar, Emniyet Müdürü'nün 'Müdahale etmeyin' talimatıyla yatıştı

ANKARA - Taksim’e çıkma tartışmaları nedeniyle dikkatlerin İstanbul’a kilitlendiği 1 Mayıs’ta Başkent’te de büyük bir miting düzenlendi. Polis ile Halkevleri üyeleri arasında yaşanan arbedede polis havaya ateş açtı. Ankara Emniyet Müdürü polisleri çekerek arbedenin büyümesini engelledi.
Ankara’daki 1 Mayıs kutlamaları için Türk-İş, DİSK, KESK ile bazı siyasi parti, meslek odaları ve demokratik kitle örgütü üyelerinin içerisinde olduğu yaklaşık 25 bin kişilik grup Gar önünde toplandı. Ardından mitingin yapılacağı Sıhhiye Meydanı’na ‘Her yer Taksim, her yer 1 Mayıs’, ‘Yaşasın 1 Mayıs’ sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Polis Sıhhıye Meydanı girişinde arama noktaları oluşturdu.
Sloganlarla arama noktasına gelen Halkevleri grubu ile Emniyet güçleri arasında gerginlik yaşandı. Göstericiler, gerginliğin büyümesi üzerine, ellerindeki sopalar ve söktükleri kaldırım taşlarıyla arama noktalarını yıktı. Emniyet güçlerinin gruba müdahale etmesi üzerine yaşanan olaylar sırasında göstericilere karşı gaz bombası ve cop kullanan emniyet güçlerinin havaya ateş açtıkları da görüldü. Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz’ın polislere ‘müdahale etmeden geri çekilme’ talimatı vermesi üzerine olaylar sona erdi.
Arbede sırasında 15 polis yaralandı. Kafasına taş isabet eden bir polisin ise hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.
Bu arada, mitinge katılmak isteyenlerin Gar’dan yürüyüşe geçtiği sırada Hacettepe Hastanesi istikametinden kendilerine ‘Kâğıt İşçileri Platformu’ adını veren bir grup, kâğıt topladıkları arabalarla birlikte Sıhhiye Meydanı’na yürümek istedi. Polisin engellemesine rağmen yürüyüşte ısrar eden işçilerden altısı gözaltına alındı.
Ankara’daki 1 Mayıs kutlamaları Sıhhiye’de konuşmalarla devam ederken İşçi Partililer aynı saatlerde Sakarya Meydanı’nda toplandı. Mitingler olaysız bitti. (Radikal)