Başkentte taksi terörü

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Bolcu, geçen yıl Ankara'daki taksilerin yarısının maddi hasarlı, yaralamalı ya da ölümlü kazalara karıştığını, 270 kişinin öldüğünü söyledi.

ANKARA - Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Bolcu, geçen yıl Ankara'daki taksilerin yarısının maddi hasarlı, yaralamalı ya da ölümlü kazalara karıştığını, 270 kişinin öldüğünü söyledi. Bolcu, taksi esnafını trafik kurallarına uymaya davet etti.
Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Odası Başkanı Ahmet Çiçek ve beraberindeki Mamak taksicileri dün Mamak Belediyesi'ndeki toplantıda trafikten sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Bolcu ve Belediye Başkanı Gazi Şahin'e sorunlarını anlattı. Yeni Belediye Kanunu'nda il trafik komisyonlarının birçok görevinin belediye başkanlarına devredildiğini anımsatan Çiçek, "Bu nedenle, belediye başkanlarından taksicilerin sorunlarına çözüm bekliyoruz. Esnaf, büyük sıkıntılar yaşıyor" dedi.
Çiçek, her ilçede denetleme ekipleri kurarak, taksi duraklarını kontrol altında tutacaklarını ifade etti. Taksicilerin can güvenliklerinin sağlanması için Emniyet'ten yardım isteyen Çiçek, taksicilerin de güvenlikleri için uydudan takip imkânı sağlayan cihazları bir an önce araçlarına takmaları gerektiğini söyledi.
'Ankara'daki ana arterleri tıkıyorlar'
Bolcu da, taksi şoförlerinin trafik kurallarına uymamasından yakındı. Bolcu, "Geçen yıl taksilerin yüzde 50'si kazalara karıştı. Bu neredeyse 4 bin taksiye tekabül eder. Bu kazalarda 270 vatandaşımızı kaybetmişiz. Taksi şoförleri kurallara uyarsa, trafik disiplin kazanır" diye konuştu. Ana arterlerin taksiler yüzünden tıkandığına dikkat çeken Bolcu, taksilerin son sekiz ayda 12 bin 568 kez trafik kurallarını ihlal ettiğinin belirlendiğini açıklarken, "Taksilerden kurallara uymalarını bekliyoruz" dedi.