Başkentteki skandala bakanlık el koydu

Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü'nün 2 bin derecede imha edilmesi gereken yüzlerce kiloluk zirai atığı Beypazarı ve Ayaş gibi ilçelerde toprağa gömdüğü iddiası, şok yarattı.

ANKARA - Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü'nün 2 bin derecede imha edilmesi gereken yüzlerce kiloluk zirai atığı Beypazarı ve Ayaş gibi ilçelerde toprağa gömdüğü iddiası, şok yarattı.
İddialar üzerine hem bu ilçelerdeki yerel yönetimleri hem de Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Beypazarı Belediyesi, skandalı yargıya taşımaya hazırlanırken, atıkların yerinin açıklanmasını istedi. Tarım Bakanı Mehdi Eker de iddiaları araştırması ve rapor hazırlanması için müfettişlerine talimat verdi.
Her şey bir dilekçeyle başladı...
Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü'nün, büyük indiksiyon döküm fabrikalarında 2 bin derecede imhası gereken zirai ilaç atıklarını Beypazarı ve Ayaş gibi ilçelerde toprağa gömmesi Salih Ertürk
isimli ziraat mühendisinin şikâyet dilekçesiyle ortaya çıktı. Ertürk, 5 Nisan tarihinde Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve Teftiş Kurulu Başkanlığı'na yazdığı şikâyet dilekçesinde, şu uyarılarda bulunmuştu:
"Enstitü Müdürü Dr.Ali Tamer, döner sermaye kaynaklarını kullanarak bu ilaçları imha yoluna gitmeyip, zararlarını en iyi şekilde kendisinin bilmesine rağmen Çevre Bakanlığı ve bilumum özel ve tüzel çevre kuruluşlarını ve bu kuruluşların yaptırımlarını düşünmeden gizli bir şekilde her yıl ayrı bir ilçede bir yere (Ayaş ve Beypazarı gibi), kanunları hiçe sayarak gömdürterek, aklı sıra yok etmektedir. Bu işin nasıl yapıldığını başta şoförler olmak üzere işçilerden A.G, C.Ü, H.K ve daha birçok kişi iyi bilmektedir."
İddialar, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Ankara'daki çevre skandalını seçim bölgesi Diyarbakır'da öğrenen Tarım Bakanı Mehdi Eker, bürokratlarını arayarak, iddialara yönelik bir inceleme başlatılmasını ve rapor hazırlanmasını istedi.
Beypazarı tam atağa kalkmışken...
Ankara'da yaşanan çevre skandalı ilçe belediyelerini de harekete geçirdi. Tam da tarımsal ürünleri ve tarihi evleriyle turizm sektöründe öne çıkmaya çalış-tıkları sırada konuyu öğrenen Beypazarı sakinleri şokta. Beypazarı Belediyesi, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunma kararı aldı. Başkan Mansur Yavaş, "En azından çok geç olmadan alabileceğimiz tedbirler varsa önlemlerimizi almak için zehirli atıkların hangi bölgeye gömüldüğünü yetkililerin açıklamasını istiyoruz" dedi. Yavaş, iddialarla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.