Başkentten bir başkan rüzgâr gibi geçti

Başkentten bir başkan rüzgâr gibi geçti
Başkentten bir başkan rüzgâr gibi geçti

Obama?nın geçtiği yerlerde trafik kesilirken, Ankaralılar yürümek zorunda kaldı. Öğleden sonra çile yağmurla arttı. FOTOĞRAFLAR: ALTAN BURGUCU

Ankaralılar dün Başkan Obama nedeniyle yaya kaldı. Başbakanlık'ta çay ocağında cam bardak, pencerelerde ise dışarı bakmak yasaktı. 21 pare top atışı Obama'yı zıplattı

ANKARA - ABD Başkanı Barack Obama, trafik ve güvenlik önlemleri nedeniyle Ankaralıların hayatını zorlaştırsa da, sempatik tavırlarıyla gönül aldı. Ankara’ya indiği andan itibaren ‘genç-dinamik başkan’ imajını güçlendiren Obama, Türkiye’nin geleneklerinde sıcak, yakın ilişkinin göstergesi sayılan el, vücut teması kurmaktan çekinmedi. Obama’nın 20 saatlik Ankara macerasından arta kalanlar şöyle:

* Obama’nın temaslarda bulunacağı yerlerin güzergâh üzerinde ve çevresinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Bahçelerde bomba uzmanı köpek ‘Balyoz’ tarafından arama yapıldı.

* 4 bin polisin görev yaptığı Ankara’da çok sayıda Ankaralı yolların kapalı olması nedeniyle uzun yürüyüşler yapmak zorunda kaldı. Yolların kapalı olmasına bir de öğleden sonra etkili olan yağmur eklenince, ‘tabana kuvvet’ Ankaralıların çilesi arttı. 

* Gül Obama’yı Köşk’e getiren zırhlı Limuzin’e nerede durması gerektiğini gösterdi. Bunun üzerine araç, kırmızı halının yanında durdu. Obama sağ eliyle Gül’ün elini sıkarken sol eliyle de Gül’ün sağ kolunu sıvazladı. İki ülke ulusal marşlarının çalınması sırasında 21 pare top atışı yapıldı. Obama’nın ilk top atışıyla birlikte hafifçe yerinde zıpladığı gözlendi. 

* Obama tören kıtasını Türkçe ‘Merhaba asker’ diyerek selamladı.  

Sarma, mantı, börek
* Gül, çalışma yemeğinde konuğu Obama’yı şu mönüyle ağırladı: “Yaprak sarması, suböreği ve içli köfte, tavada pişirilmiş lagos, deniz börülcesi, enginarlı mantı ve limon kremalı safran sosu ile fıstıklı baklava, nevzine, kaymaklı ayva tatlısı.” Şarap olarak 2006 Corvus Teneia (Beyaz) ve Doluca Sarafin Cabernet Sauvignon seçildi.

* Obama tören kıtasını Türkçe ‘Merhaba asker’ diyerek selamladı.  

Obama’nın kapısı açılmadı
* Erdoğan, yağmurlu ve rüzgârlı bir havada Başbakanlık’a gelen Obama’yı aracının kapısında karşıladı. Obama’yı taşıyan aracın kapısını açmak isteyen görevli, kapı kilitli olduğu için kapıyı açamadı. Bunun üzerine aracın camına birkaç defa vurarak açılmasını sağladı. Araçtan inerken Erdoğan’ın sırtına samimi bir şekilde dokunan Obama, Başbakanlık merdivenlerine kadar Erdoğan’ın elini bırakmadı. Obama’nın sıcak tavrı aynı sıcaklıkta karşılık buldu. İkili ele ele yürerken Erdoğan da sol eliyle de Obama’ya dokundu.  

* Obama’nın Başbakanlık Merkez Bina’da Erdoğan’la bir araya gelmesinin öncesinde Başbakanlık çalışanlarından güvenlik ve çirkin görüntü oluşturacağı gerekçesiyle ‘pencerelerden bakmamaları’ istendi.

* Obama’nın gelişi nedeniyle Başbakanlık’taki çay ocağından cam bardakla çay servisi de yasaklandı. Cam yerine kâğıt bardak kullanıldı.

* Obama’ın, Ankara’daki karşılamada Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in dört dönemdir belediye başkanlığı yaptığını öğrenince genç göründüğünü söylemesi, “61 yaşında bir gencim” diyen Gökçek tarafından hemen ‘reklam ve halkla ilişkiler’ kampanyasına dönüştürüldü.