Baskın Oran: O haberler yalan, Atatürk'e yarı-faşist demedim

Baskın Oran: O haberler yalan, Atatürk'e yarı-faşist demedim
Baskın Oran: O haberler yalan, Atatürk'e yarı-faşist demedim
Bugün bazı haber sitelerinde bir haber yer aldı. Bu habere göre, Ege Bölgesi Akil İnsanlar Heyetinin Bodrum toplantısında 'tartışma çıkmış' ve Atatürk'e 'yarı-faşist' dediği iddia edilen Prof. Dr. Baskın Oran yoğun tepki üzerine salonu terk etmek zorunda kalmıştı! Peki gerçek neydi?

Radikal.com.tr - Akil İnsanlar Heyeti yurt genelinde çözüm süreciyle ilgili temas ve toplantılarını sürdürürken bazı küçük grupların eleştiri ve protestoları da sürüyor. Ancak bu protestolarla ilgili haberlerin -özellikle sosyal medyada gördüğü ‘yoğun ilgi’den olsa gerek- bazen fazlasıyla ‘hayal gücü’ katılarak üretildiği görülüyor. Çoğunlukla alkışlı protestolar ya da ‘feyk sorular’ şeklinde gerçekleşen bu ‘eylemleri’ daha büyük ölçekli göstermek ve yurttaşlarla süreci konuşan insanların ‘güç durumda kaldığını’ müjdelemek çabası dikkat çekiyor.

Bu haberlerin sonuncusu, bugün bazı haber sitelerinde ve gazetelerin internet sayfalarında yer aldı. Habere göre, Ege Bölgesi Akil İnsanlar Heyetinin Bodrum toplantısında ‘tartışma çıkmış’ ve Mustafa Kemal’e ‘yarı-faşist’ dediği iddia edilen Prof. Dr. Baskın Oran yoğun tepkiler üzerine toplantı salonunu terk etmek zorunda kalmıştı!

Telefonla ulaştığımız Baskın Oran ise, ‘baştan aşağı yalan’ olduğunu söylediği bu ‘habere’ karşı, yayınlandıktan kısa süre sonra mücadeleye girişmişti bile. İşte o ‘haberin başrolünde’ görünen Baskın Oran’dan, yani ‘kaynağından’ Bodrum’daki toplantı…


ATATÜRK YARI FAŞİSTTİR’ DEMEDİM

Baskın Oran öncelikle kendisine atfedilen “Atatürk yarı-faşisttir” sözünü yalanlıyor. “Bunu asla söylemedim” diyor ve ekliyor, “Şunu söyledim: Atatürk, zamanının, yani 1920-30'ların en ileri uygarlığı, muasır medeniyeti olan Batı Avrupa'yı aldı, Türkiye 'ye getirdi. Fakat o dönemde Batı Avrupa bugünkü çağdaş uygarlıktan çok uzaktı. Diktatörlükler, hatta yarı faşist yönetimlerle doluydu. Atlantik kıyısındaki Salazar'dan doğuya doğru gelirsek İspanya'da Franko, Fransa'da General Boulanger, İtalya'da Mussolini, Almanya'da Hitler, Yunanistan'da General Metaksas... Atatürk'ün rejim icat edecek hali yoktu. En medeni ne varsa onu aldı, ama o Avrupa bugünkü Avrupa'nın tam bir antiteziydi. O günlerde onu almak normaldi, ama bugün onu uygulamak anormaldir.”

Aynı haberlerde Oran’ın, “Kemalizm bitti” dediği ve bu yüzden de tepki gördüğü belirtiliyordu. Baskın Oran, böyle bir söz sarf etmediğin, toplantıda ‘sözlerinden bu anlamı çıkaran’ kadın dinleyiciye de böyle söylemediğini birkaç kez anlattığını belirtiyor.


TOPLANTIYI TERK ETMEDİM

Peki Baskın Oran toplantıyı terk etmiş miydi? Kendisinden dinleyelim:

“Toplantıyı asla terk etmedim. Saat 17.00 - 19.00 arasında toplantı hiç sorunsuz sürdü. Sigara molasında, diğer dinleyicilerden öğreniyoruz, telefonla çağrılan 10 kadar kişi geldiler ve hemen bağırarak toplantıyı sürdürülemez hale getirdiler. Buna rağmen, bitiş saati olan 20.00'yi geçerken bitti ve hep birlikte kalktık. Bu arada o ekipten yaklaşık 5 kişi toplantıyı bağırarak terk etti.”


BAZI SİTELER ‘HABER’DEN VAZGEÇTİ

Baskın Oran, avukatı Oya Aydın aracılığıyla bir de tekzip yayınladı. Bu tekzip metni üzerine bazı siteler haberin içeriğini değiştirdiler ya da yayından kaldırdılar.


BODRUM KÜÇÜK MİLLET MECLİSİ’NDEN TEPKİ

Prof. Dr. Baskın Oran, medyada ‘kavga’ ile ilişkilendirilen konuşmayı, Bodrum Belediye Meclis Salonunda yapılan Bodrum Küçük Millet Meclisi aylık olağan toplantısında yapmıştı. “Barış sürecinin neresindeyiz” konulu oturumun konuk konuşmacısıydı. Bodrum Küçük Millet Meclisi de ‘gerçekdışı’ olduğunu belirttiği haberlere tepki göstererek bir açıklama yayınladı. Bodrum Küçük Millet Meclisi Girişimcisi Ayhan Ongun imzasıyla yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Format gereği tüm toplantılarımızda konuşmalar kayıt altına alınır ve toplantı tutanağı Türkiye Küçük Millet Meclisi sitesinde yayınlanır.

Bu toplantıya ilişkin ses kayıtları da mevcuttur. Ancak toplantının sonuna doğru gelerek toplantıyı sabote etmeye çalışanların provokatif söylemlerine dayanarak bir haber ajansı asılsız ifadeler ve toplantıyla hiç ilgisi olmayan bir manşetle kamuoyunu yanlış bilgilendirme yoluna gitmiştir.

Tüm yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla hem toplantıyı sabote etmeye çalışanları hem de basın ahlak ve ilkelerine aykırı bir yayıncılık gerçekleştiren ajansı kınıyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/113471211347128

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dese ne olur? - mlylmz

  Sonuçta böyle bir söz hakaret değil,küfür değil,bir bilim adamının siyasal değerlendirmesi, görüşü olur en fazla. Nedir bu bir kaşıkta fırtına koparmalar?

  Bu ne? - navier-stokes

  Bu bir haber mi yoksa bir köşe yazısı mı? Böyle haber metni mi olur? Köşe yazısıysa kim yazdı?

  Baskın Oran Tayyipçidir. - cengizkizilcay

  Amerikqncı Baskın Oran'ın son 11 yılı Tayyip'e hizmetle geçti. Yargıyı AKP'ye bağlayan gerici Anayasa değişiklikleri için Soros'un parasıyla Türkiye'yi az dolaşmadı. Gelinen noktada ülkede yargı diye birşey kalmadı. Faşist AKP'nin faşist destekçisi Baskın Oran her fırsatta Atatürk'e hakaret ediyor. Şimdi kalkmış çevir kazı yanmasın misali kıvırmalarla Atatürkçüleri bölücü faşist ABD-AKP-PKK bloğunun projesi olan sözde barış açılımına destek vermeye razı edecek. Yemezler...

  Evet Atatürk yarı-faşisttir - Bratz

  Evet doğru söyledi. İnkar etmek zorunda da bırakıldı. Çünkü bu Atafanatiklerinin eleştiri benzeri şeylere dayanağı oldukça kapalı. Geçen de Atatürk gay benzeri birşey söylenmişti sanırım. Ve çoğu kişi yine kabaca atarlı atarlı ağızlarını açtılar. Gay olması sizin için ne sorun teşkil edebilirki ? Daha bunu kavrayamayan insanlar toplulugu ama en çılgın fanatiklikleride bu atatürk konusunda ortaya çıkıyor. Kitap tabirleriyle öğrendiğiniz adamı gelip te bize savunmayın..

  Fasizm ve fasitler - suvari47

  Oncelikle fasism nedir ve fasit kimlere denir.Bir kisi bir baskasina herhangi bir seyi zorla kabul ettirmeye kalkmasina fasit,toplu halde zorlamaya ve o dusunce,yontemede fasizm denir.Tipki Hocanin sozlerine karsi yapilan eylemde oldugu gibi.Ataturkun yaptiklari ortadadir.Fasizme girmiyorsa acaba fasizm nedir sorusu akla gelir yine.Bir gecede alfabeyi kaldir,sapka giyme zorunlugu getir,zaten fukara olan millete yeni klik kiyafet giyme zorunlugu getir vs.gibi dayatmalari yerine getirmiyenleri en agir sekilde cezalandirmak nasil bir yonetim bicimidir?Buna fasizm demiyen acaba fasizmin ne oldugundan haberi varmidir gercekden.Hitler fasizminde bir farki varsa,hitler alman irkinin en iyisi oldugunu,o irka ait degerler icin savas ve baski uyguladi.Ataturk ve arkadaslarida kafatasi olcmesine ragmen turke ait milli ne varsa degistirmek,yok etmek pesindeydi.O kadarkiturk muzigi bile radyolarda yasaklamisti.Iste turk fasizmi ve alman fasizmi arasindaki fark.

  Bu aczi gösterir - nehirdeniz

  Çaresizlik içindeler. Her şeyi eğip bükmeye çalışıyorlar. Sürekli bağırıp çağırıyorlar ki kalabalık ve haklı görünsünler. Öfkeliler. Ellerinde kala kala bunlar kaldı. Bu haklının onurlu tutumu değil; tersine, haksız çıkmanın sindirilemeyen sancısıdır.

  YALANCININ MUMU YATSIYA KADAR - m.rozbilen

  Baskın hocayı zor durumda bırakmak için sosyal medya üzerinden tezgahlanmış bir haber.Akıllarınca akil bir adamı kamuoyu gözünden düşürmek.Olmayanı olmuş gibi,söylenmemişi söylemiş gibi göstermek namertliktir.Ayıptır günahtır.Görüş ve düşüncesi itibar görmeyenlerin başvurdukları karalama yöntemi, acze düşmüşlüğün ifadesidir.Ne yaparsanız yapın süreci ve barışı durduramazsınız.