Baskın ve gözaltılara tepki yağdı

Baskın ve gözaltılara tepki yağdı
Baskın ve gözaltılara tepki yağdı

Ankara?da Yüksel Caddesi?nde toplanan bir grup operasyonları protesto etmek için oturma eylemi yaptı. fotoğraf: FEVZi KIZILKOYUN / dha

ANKARAİ/STANBUL/İZMİR - İzmir İl Jandarma Komutanlığı’nın KESK üyelerine yönelik başlattığı operasyona tepki yağdı.
DESTEK ZİYARETİ: Jandarma ekiplerinin KESK’in Ankara’daki Genel Merkezi’ndeki araması sürerken DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras ve CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral KESK’e destek ziyaretinde bulundu. DTP’li Demirtaş  sivil toplum örgütlerine yönelik operasyonları tasvip etmediklerini ve bunların demokrasiye zarar verdiğini söyledi.
HUKUK DIŞI: Eğitim Sen Merkez Yönetim Kurulu’ysa bir açıklamayla operasyona tepki gösterdi: “Yaşanan gözaltılar Türkiye’nin iddia edildiği gibi demokratik bir ülke olmadığının en somut göstergesidir. Sendikamıza ve KESK’e yönelik bu hukuk dışı mücadele, bizleri bugüne kadar her türlü baskıya rağmen yürüttüğümüz mücadelemizden alıkoymayacaktır.”
OTURMA EYLEMİ: Ankara’da operasyonları protesto eden bir grup öğlen saatlerinde Yüksel Caddesi’nde oturma eylemi yaptı. AKP aleyhine pankartların açıldığı ve sloganların atıldığı eyleme aralarında DİSK, TMMOB, TTB’nin de bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütü ve siyasi parti yöneticileri katıldı. Eyleme ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras da destek verdi.
ORTAK AÇIKLAMA: İstanbul’da Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) ortak bir açıklamayla KESK’in aranmasını ve gözaltıları proteste etti. 
KONAK’TA EYLEM: İzmir’de Konak meydanında toplanan DİSK ve KESK üyeleri, operasyonları protesto eden sloganlar atarak, pankartlar açtı. (Radikal, dha)