Başlarına 10 kurşun

Başlarına 10 kurşun
Başlarına 10 kurşun
Paris'te öldürülen Kürt kadınlara yapılan otopsiden sızan ilk bilgilere göre, 3 kadının başlarına toplam 10 kurşun isabet etti.

Paris’teki Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda, PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürülmesinin ardından başlatılan soruşturma çok yönlü devam ederken olaya ilişkin tepkiler de sürüyor. Olay dünya basınında büyük yankı uyandırdı ama özellikle Fransız medyasının gündeminde ilk sırada yer alıyor. Bu arada sonuçlanmasının 1 haftayı bulabileceği söylenen otopsiden de ilk bulgular sızmaya başladı. Paris polisi, 3 kadının başlarına toplam 10 kurşunun isabet ettiğini açıkladı. Avrupa’da yaşayan Kürtlerin saldırıya tepkisi sürerken bugün Paris’te büyük bir protesto gösterisi düzenlenmesi bekleniyor. Yanıtı beklenen bir başka soru da cenazelerin nerede defnedileceği. Anadolu Ajansı dün, ailelerinin cenazeleri defin için Türkiye ’ye getireceklerini duyurdu. BDP kaynakları ise cenazelerin nerede toprağa verileceği konusunda henüz kesin karar olmadığını belirtiyor.
Paris’teki Ahmet Kaya Kültür Merkezi’nde kurbanların fotoğraflarının bulunduğu bir anma köşesi oluşturuldu ve taziyeler burada kabul edildi. Ziyaretçiler, cinayetlerin işlendiği binanın giriş kapısının önüne de çiçekler bırakarak mum yaktılar. BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile milletvekili Nazmi Gür de buradaki taziyeye katıldı. Toplanan kalabalığa hitap eden Demirtaş, “Bu suikast Sayın Öcalan’a yapılmıştır” dedi. Bugün Paris’te yapılması beklenen protesto yürüyüşüne Aysel Tuğluk ve Leyla Zana’nın da katılacağı öğrenildi. 

‘Henüz gözaltı yok’ 

Soruşturmayı yürüten Fransız terör timleri, infazların yaşandığı binada oturan Fransızlarla görüştü. Savcılık kaynakları ise herhangi bir gözaltı olmadığını, yalnızca silah sesi duyduğunu söyleyen bir kişinin ifadesine başvurulduğunu açıkladı. Polis, otopsi işlemlerinin bir haftayı bulabileceğini duyururken ilk bulgular da sızmaya başladı. Liberation gazetesine konuşan bir polis kaynağına göre kadınlardan biri başına dört kurşun sıkılarak, diğer ikisi ise yine başlarına sıkılan üçer kurşunla öldürüldü. Ayrıca saldırıda 7,65 mm çapında otomatik silah(lar) kullanıldığı açıklandı.
Öte yandan olaya ilişkin tepkiler de sürüyor. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre, bu cinayetlerin, barış için acilen ve birlikte eyleme geçme zorunluluğunu gösterdiğini söyledi. Flautre, Fransız makamlardan olayın en kısa sürede aydınlatılmasını istedi.
Erbil’den de kınama geldi
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) de saldırıyı kınadı. IKBY Sözcüsü Sefin Dizai, yaptığı yazılı açıklamada, olayın Ankara ve PKK arasındaki görüşmelere etkisi konusunda olay netleşmediği için bir şey söylenemeyeceğini belirtti. (PARİS-BRÜKSEL-İSTANBUL / RADİKAL-AA-DHA)


  http://www.radikal.com.tr/111649611164963

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kucuk bir ek. - akropol

  Bugunki bir onceki yazima kucuk bir ek yapmak istiyorumizin verirseniz. Kibris sorunu ve isgalini hatirlayalim. Turkiye'deki Ozel Harp Dairesi, Kibris'li Turkler'in arasinda kurulan TMT, Yunanistan'daki PROVIA ve Kibris Rum halki icinde faaliyet gostermis olan EOKA-B kontra yapilanmalari ayni anda tum o bolgelerde, soguk savas ( 1950 )doneminde Komunizme Karsi Mucadele kisvesi altinda Turkiye'de JUSMAT, Yunanistan'da ise JUSMAG denilen Marshall yardimi kapsaminda olusturulmus olan ABD kuruluslarinca tek elden kurulmuslar ve yonetilmislerdir. Kibris sorununun iki tarafi olan o zamanin TC hukumeti ve Yynanistan'daki Albaylar cuntasi yeri gelmis KIbris'ta Enosis'e karsi olup Sovyet'ler va Bagimsiz Ulkeler orgutu ile isbirligini secen Makarios'a karsi ortak ve anlasmali planlar uygulamislardir. Bu gercek gerek o zmanin ABD buyukelcilerince, gerekse belli zaman araliklari ile aciklanan zamanin gizli belgeleriyle kanitlanmaktadir. Paris'teki cinayetin arkasindaki kirliligin nerelere ve hangi nedenlere dayandigini anlamaya yardimci olacagini umarim.

  Bakis.... - akropol

  Bu cinayeti nefretle kiniyorum. PKK'nin onundeki sureci ve programinisu veya bu sekilde etkileyebilecek bir katliam degil ve hic bir katliamda bunu artik etkileyemez kanaatindeyim. Bu cinayetten pay cikarip, keyif duyanlarda, guclu oldigunu hissedenlerde " KOVBOYCULUK, RAMBOCULUK gibi AZ GELISMIS COCUKLUGUN" otesine gecememis insanlardir. Ayni anda PKK'nin sevsekte, sevmesekte, ideolojik ve politik anlamda hem fikir olsakta ,olmasakta KURT ULUSUNUN ULUSAL KURTULUS ORDUSU oldugunu gormezden gelemeyiz. Bu gercegin iki yani var tabii. Biri Kurt Halki ozelinde " ULUSAL YANI " ki buda PKK'ya diger yandan kadro zenginligi sagalamaktadir. Ancak diger yandanda KURT ULUSUNUN su anda YENI DUNYA DUZENI ve KURESELLESME cercevesinde Buyuk Ortadogu gibi Kurtlar sofrasini andiran ve Ulusal devletler doneminin sona erdigi bir donemin cok onemli yardimci etkeni oldugudur. Dolayisiyla bu olayi milliyetci hesaplasmayla sinirlamak sigilik olur. Intikam yaklasimi ise yeni bir cinayet olur. TC'nin tek basina hic bir gucu yoktur!!!! Ama ABD, ISRAIL,TC ve hepsinin patronu olan ULUSLARASI TEKELLER ve onlarin uluslararasi uzantilarinin gucu derseniz bu cinayet daha kolay anlasilir.

  ... - dogan_23

  Bütün bunlardan, PKK'nın öldürdüğü insanların hiçbir önemi olmadığını sonucunu mu çıkarmamız gerekiyor? İnsan hayatının değerinin "duruma göre değiştiği", bir "dava" uğruna insanların öldürülebileceği, terörizmin meşru bir yöntem olduğunu mu çıkarmamız gerekiyor?? "Başlarına 10 kurşun" dediğiniz kişiler, binlerce insanın başlarına kurşun sıkılmasını sağlamadılar mı? Kurşundan kurşuna fark mı var?