Başlarına 10 kurşun

Başlarına 10 kurşun
Başlarına 10 kurşun
Paris'te öldürülen Kürt kadınlara yapılan otopsiden sızan ilk bilgilere göre, 3 kadının başlarına toplam 10 kurşun isabet etti.

Paris’teki Kürdistan Enformasyon Bürosu’nda, PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in öldürülmesinin ardından başlatılan soruşturma çok yönlü devam ederken olaya ilişkin tepkiler de sürüyor. Olay dünya basınında büyük yankı uyandırdı ama özellikle Fransız medyasının gündeminde ilk sırada yer alıyor. Bu arada sonuçlanmasının 1 haftayı bulabileceği söylenen otopsiden de ilk bulgular sızmaya başladı. Paris polisi, 3 kadının başlarına toplam 10 kurşunun isabet ettiğini açıkladı. Avrupa’da yaşayan Kürtlerin saldırıya tepkisi sürerken bugün Paris’te büyük bir protesto gösterisi düzenlenmesi bekleniyor. Yanıtı beklenen bir başka soru da cenazelerin nerede defnedileceği. Anadolu Ajansı dün, ailelerinin cenazeleri defin için Türkiye ’ye getireceklerini duyurdu. BDP kaynakları ise cenazelerin nerede toprağa verileceği konusunda henüz kesin karar olmadığını belirtiyor.
Paris’teki Ahmet Kaya Kültür Merkezi’nde kurbanların fotoğraflarının bulunduğu bir anma köşesi oluşturuldu ve taziyeler burada kabul edildi. Ziyaretçiler, cinayetlerin işlendiği binanın giriş kapısının önüne de çiçekler bırakarak mum yaktılar. BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile milletvekili Nazmi Gür de buradaki taziyeye katıldı. Toplanan kalabalığa hitap eden Demirtaş, “Bu suikast Sayın Öcalan’a yapılmıştır” dedi. Bugün Paris’te yapılması beklenen protesto yürüyüşüne Aysel Tuğluk ve Leyla Zana’nın da katılacağı öğrenildi. 

‘Henüz gözaltı yok’ 

Soruşturmayı yürüten Fransız terör timleri, infazların yaşandığı binada oturan Fransızlarla görüştü. Savcılık kaynakları ise herhangi bir gözaltı olmadığını, yalnızca silah sesi duyduğunu söyleyen bir kişinin ifadesine başvurulduğunu açıkladı. Polis, otopsi işlemlerinin bir haftayı bulabileceğini duyururken ilk bulgular da sızmaya başladı. Liberation gazetesine konuşan bir polis kaynağına göre kadınlardan biri başına dört kurşun sıkılarak, diğer ikisi ise yine başlarına sıkılan üçer kurşunla öldürüldü. Ayrıca saldırıda 7,65 mm çapında otomatik silah(lar) kullanıldığı açıklandı.
Öte yandan olaya ilişkin tepkiler de sürüyor. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre, bu cinayetlerin, barış için acilen ve birlikte eyleme geçme zorunluluğunu gösterdiğini söyledi. Flautre, Fransız makamlardan olayın en kısa sürede aydınlatılmasını istedi.
Erbil’den de kınama geldi
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) de saldırıyı kınadı. IKBY Sözcüsü Sefin Dizai, yaptığı yazılı açıklamada, olayın Ankara ve PKK arasındaki görüşmelere etkisi konusunda olay netleşmediği için bir şey söylenemeyeceğini belirtti. (PARİS-BRÜKSEL-İSTANBUL / RADİKAL-AA-DHA)