Başlatanlar bedelini de ödeyecekler

Başlatanlar bedelini de ödeyecekler
Başlatanlar bedelini de ödeyecekler
Erdoğan Adana, Mersin ve Ankara'da binlerce kişiye konuştu. Eylemci gençlere: "Benim gençliğim olamazlar." Faiz lobisine: Ümüğünü sıkarız.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Fas dönüşü geldiği İstanbul’dan sonra dün mitinge dönüşen üç ayrı konuşmayla Gezi protestolarına karşılık verdi.
Erdoğan Mersin’e toplu açılış törenine giderken önce Adana Havalimanı’nda kendisini karşılayan yaklaşık 5 bin partiliye hitap etti. Erdoğan’ın sözleri “Erdoğan burada çapulcular nerede?”, “Hepimiz Tayyip’in askerleriyiz’, “Dik dur eğilme, Adana seninle” sloganlarıyla kesildi. Başbakan Erdoğan, “Dik dur eğilme Adana seninle” sloganları devam ederken, “Hiç endişeniz olmasın. Siz bizimle beraber yürüdüğünüz sürece, milletin rotasında dimdik ayakta duran bir Ak Parti iktidarı vardır. Başbakanınız, Genel Başkanınız olarak bu can bu tende olduğu sürece şunu bilesiniz ki hiçbir şeyden Allah’ın izniyle yılmaz. Bizim bu dünyada sadece rabbimize bir can borcumuz var, kimseye değil” dedi.
76 milyona hizmet verdiklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan Gezi eylemcilerini şöyle eleştirdi:
“Sevgili gençler; siz dimdik durun. Dik durun ama dikleşmeyin. Biz o birkaç çapulcunun yaptıklarını yapmayız. Onlar yakarlar. Onlar yıkarlar. Çapulcunun tanımı budur zaten. Onlar bu ülkenin Başbakanına küfredecek kadar alçaktırlar. Bunlar hayatlarında Gezi Parkı’na da gitmemişlerdir. Ama ben orada doğdum, büyüdüm. Ve biz şu anda ne yapıyoruz? Daha güzelini yapıyoruz. Daha iyisini yapıyoruz.”
Partililerin mart 2014’te yapılacak yerel seçimlere hazır olmalarını da isteyen Erdoğan, Mersin’de de 17. Akdeniz Oyunları kapsamında 12 tesisin açılışını yaptı. Erdoğan, Ak Parti’de üst üste üç kez seçilenlerin bir daha aday olamaması kararının değişeceği iddialarını da yalanladı. Erdoğan, 18 yaşında seçme ve seçilme hakkı için çalışmaların sürdüğünü de söyledi. 
‘Gençler, bu oyunu bozun’ 

Erdoğan, Gezi eylemlerindeki kendisine yönelik slogan ve duvar yazılarına da şu karşılığı verdi:
“Kendi başbakanına ağıza alınamayacak derecede küfreden bir gençlik benim gençliğim olamaz. Bunu duvarlara yazan bir gençlik hak arayışı içinde olan bir gençlik olamaz. Ve bugün işyerlerini basanlar bu ülkenin hak arayan bir gençliği olamaz. Kıracaksın, yakacaksın. E? Hak arıyormuş. Ne hakkı ya! Ben aklıselim sahibi olan gençlerimize sesleniyorum; bu oyunu bozun, bu oyuna gelmeyin.” 

Ankara ’dan meydan okudu 

Başbakan Erdoğan Mersin dönüşü Ankara’da kalabalık bir grup tarafından karşılandı. Havaalanında kendisini bekleyenlere seslenen Erdoğan “Bize bazı marjinal gruplar değil bize millet hesap sorar. Milletin de hesap yeri sandıktı. Milletten başka bu noktada kimsenin bizi götürmeye gücü yetmez” dedi.
Erdoğan, Gezi Parkı’na, Kuğulu’ya çıkılacağına sandığın beklenmesini isteyerek, “Yaptıkları vurup kırma. Benim başörtülü kızlarıma, başörtülü bacılarıma saldırdılar. Dolmabahçe Camii’ne maalesef bira şişeleriyle girmek suretiyle, ayakkabıyla onu da yaptılar” diye konuştu. Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:
“Bu ülkede mafya, cunta dönemi bitmiştir. Şunu da söylemem lazım, faiz lobisi kendine çekidüzen ver. Olay sadece bu lobiyi oluşturan bir banka, üç banka kim varsa hepsi için aynı şeyi söylüyorum. Siz ki bize karşı böyle bir mücadeleyi başlattınız, bedelini ağır ödeyeceksiniz. Utanmadan, sıkılmadan, borsayı çökertme gayretine girenler, borsada Erdoğan’ın parası yok, çökersen sen çökeceksin. Senin spekülatörlüğünü yakaladığımız anda da kim olursan ol, ümüğünü sıkarız.” 

Necip Fazıl’ın şiirini okudu 

Konuşmasını Necip Fazıl Kısakürek’in şiiri ile bitiren Erdoğan, ‘Zindandan Mehmed’e mektup adlı şiirden, “mehmed’im, sevinin, başlar yüksekte! ölsek de sevinin, eve dönsek de! sanma bu tekerlek kalır tümsekte! yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!“ bölümünü okudu.

Müezzin ‘İçki içilmedi’ demişti

Dolmabahçe’deki olaylarda polisten kaçan göstericilerin sığındığı Bezm-i Âlem Valide Sultan Camii’nin müezzini, camide içki içilmediğini söylemişti. “Neticede burası Allah’ın evi ve kapısı herkese açık” diyen müezzin camide içki iddialarını, “Kimsenin uygunsuz davranışı yoktu. Alkol alındığını görmedik. Ama olaylar yatışınca bir boş bira kutusu bulduk. Nasıl sokulduğunu bilmiyorum” diye yalanlamıştı.