Başlık parası yüzünden damat cezaevine, gelin yetiştirme yurduna

Başlık parası iki gencin hayatını kararttı. 15 yaşındaki sözlüsüyle cinsel ilişkiye giren 19 yaşındaki Ahmet Keskin, düğün sırasında kayınpederinin şikâyetiyle tutuklandı, 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı.
Haber: ESABİL DUYMAZ / Arşivi

HATAY - Başlık parası iki gencin hayatını kararttı. 15 yaşındaki sözlüsüyle cinsel ilişkiye giren 19 yaşındaki Ahmet Keskin, düğün sırasında kayınpederinin şikâyetiyle tutuklandı, 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Anne Emine Keskin ise asıl sorunun başlık parası olduğunu savundu: "Babası düğün sırasında 7 bin YTL başlık parası istedi, ödeyemeyince oğlumu şikâyet etmiş."
Hatay'ın Dörtyol ilçesine bağlı Yeşilköy beldesinde oturan Ahmet Keskin, 19 yaşındaydı ama evin geçiminden sorumluydu. Mahalle komşularının kızı B.K.'ye âşık olmuştu. B.K.'yı mayıs ayında ailesinden istetti. İki aile arasında söz kesildi, tatlı yenildi. Yine mayıs ayında iki sözlü birlikte Adana'ya gezmeye gitti. Keskin ve B.K. kaldıkları evde cinsel ilişkiye girdi.
Bir aydır cezaevinde
27 Mayıs'ta evleneceklerdi. Mahalle düğünü yapılacaktı. Ancak düğün sırasında B.'nin babası Yusuf K., jandarmaya şikâyette bulundu. Ahmet Keskin, şikâyet üzerine gözaltına alındıktan sonra da, sevk edildiği mahkemece tutuklandı. Gelin B.K. da yaşı küçük olduğu için Antakya Yetiştirme Yurdu'na yerleştirildi. Yaklaşık bir aydır tutuklu olan Ahmet Keskin hakkında Adana 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Anne Emine Keskin ise oğlunun başlık parası kurbanı olduğunu söylüyor:
"Kızı istedik. Babası verdi. Düğün sırasında 7 bin YTL başlık parası istedi. Biz de ödeyemeyince, oğlumu jandarmaya şikâyet etmiş. Oğlum bu şikâyet üzerine tutuklandı. Evimizi oğlum geçindiriyordu. Cezaevinde kalması bizi perişan ediyor."