'Başöğretmen yasası' tamam

Öğretmenlik mesleğini üç kariyer basamağına ayıran yasa Meclis'te kabul edildi.

ANKARA - Öğretmenlik mesleğini üç kariyer basamağına ayıran yasa Meclis'te kabul edildi. TBMM Genel Kurulu'nda önceki gün görüşülen yasa, AKP ile CHP'liler arasında sert tartışmalara neden oldu.
CHP'liler öğretmenler arasında 'ekonomik ayrımcılık' yaratacağı, öğretmenleri dershanelere mahkûm edeceği gerekçesiyle yasaya karşı çıktı. AKP'lilerin oylarıyla kabul edilen yasa şu düzenlemeleri içeriyor.

  • Öğretmenlik mesleği adaylık döneminden sonra 'öğretmen', 'uzman öğretmen' ve 'başöğretmen' olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılacak.
  • Kariyer basamaklarında yükselmede kıdem, eğitim (hizmet içi-lisansüstü eğitim, bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif çalışmalar, v.b) ve sicil (iş başarımı) puanları ile sınav sonuçları esas alınacak. Değerlendirme 100 tam puan üzerinden yapılacak. Bu değerlendirme puanının yüzde 10'unu kıdem, yüzde 30'nu eğitim, yüzde 10'unu sicil, yüzde 50'sini de sınav puanı oluşturacak.
  • Değerlendirmeye alınmak için sınav tam puanının en az yüzde 60'ını almış olmak koşulu aranacak. Sınavlar her yıl ÖSYM tarafından yapılacak. Ancak uzman öğretmenlik ya da başöğretmenlik kontenjanının en az yüzde 10'unun boşalması durumunda sınav için süre kaydı aranmayacak.
  • Yüksek lisansını tamamlamış öğretmenlerde uzman öğretmenlik, doktorasını tamamlamış olan öğretmenlerden ise başöğretmenlik için sınav şartı yok.
    70-140 milyon lira zam
  • Toplam serbest öğretmen kadro sayısı içinde, başöğretmen oranı yüzde 10, uzman öğreten oranı ise yüzde 20 olacak. Ancak Bakanlar Kurulu kararıyla bu oranlar iki katına kadar yükseltebilecek.
  • Başöğretmenlik unvanını kazanan öğretmenler Eğitim ve Öğretim Tazminatı'nın yüzde 40'ını, uzman öğretmenler ise yüzde 20'sini alacak. Bu çerçevede uzman öğretmenler ile başöğretmenlerin maaşlarına 70 ila 140 milyon lira arasında zam yapılacak.