Başörtülü avukatı engelleyen hâkimlere soruşturma

Başörtülü avukatı engelleyen hâkimlere soruşturma
Başörtülü avukatı engelleyen hâkimlere soruşturma

SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak ın eşi olan Zübeyde Kamalak hakkında zabıt tutulmuştu.

Avukat Zübeyde Kamalak'ın başörtülü olarak duruşmaya girmesine izin vermeyen iki hâkim hakkında soruşturma açıldı. Hâkimlere ceza gelebilir.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Hukuk tarihinde bir ‘ilk’ daha yaşandı. Başörtülü avukatın duruşmaya girmesine engel olan hâkimler hakkında soruşturma açıldı.
Yargıda yeni bir dönemin işareti sayılacak olayın baş aktörü kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim: Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın eşi Avukat Zübeyde Kamalak. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Zübeyde Kamalak’ın başörtülü olarak davaya girmesine engel olan Ankara Adliyesi hâkimleri Mustafa Karadağ ve İlhan Kadıoğlu hakkında soruşturma başlattı.
Zübeyde Kamalak’ın şikâyeti ve basında çıkan haberler üzerine harekete geçen HSYK, haziran ayında başlattığı incelemeyi soruşturmaya dönüştürdü. Böylece, iki hâkime disiplin cezasının yolu açılmış oldu.
Hâkimler Karadağ ve Kadıoğlu, Danıştay 8. Dairesi’nin avukatların başörtüsüyle görev yapmasına imkân sağlayan kararını yok saymakla suçlanıyor.

İki ayrı duruşmada hâkimler itiraz etmişti

HSYK’nın başörtülü avukatı engelleyen hâkimlere soruşturma açmasına yol açan olaylar geçen yıl yaşanmıştı. SP lideri Mustafa Kamalak’ın eşi avukat Zübeyde Kamalak, Ankara Adliyesi’nde görülen davaya başörtülü olarak girememişti. Kamalak hakkında Hâkim Mustafa Karadağ ‘başı kapalı duruşmaya girdiği’ şeklinde zabıt tutmuş ve davayı ertelemişti. Hâkim Mustafa Karadağ, avukatların hâkimlerle aynı kurallara tabi olması gerektiğini, bu yüzden başörtülü olarak duruşmaya giremeyeceğini iddia ederken Kamalak’ın savunmasını da almamıştı. Zübeyde Kamalak, geçen aylarda Ankara 2. Aile Mahkemesi Hâkimi İlhan Kadıoğlu ile de benzer sorun yaşadı. 

Başını açan kadını savunacaktı

Davakonusu da ilginçti. Kamalak, başını açtığı için kocasının boşanmak istediği kadını savunuyordu. Ancak başörtülü avukat Zübeyde Kamalak, mahkeme salonuna girince hâkim duruşmayı ertelemişti.


  http://www.radikal.com.tr/114948111494812

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  pispor - muratcelik123

  Özel sektörde çalışmama rağmen işyerine şortla gidemiyorum. Benim için şortla türban arasında hiçbir fark yok. Madem türbanlılar eziliyor bende eziliyorum arkadaş! Kutsallıksa bende kainatı şortumun yarattığına inanıyorum. Türban sorunu "umurumda" bile değil ben şort giyemiyorsan onlarda türban takamasınlar. Yada beraber mücadele edelim. İşyerlerinde insanlar şortlu, çıplak, türbanlı vs.vs. çalışabilsin. Yahu yeşil sermaya cumaya gitmeyenin işten çıkartıyor sonrada türban diye ağlıyorlar ya buna yanıyorum...

  BENİM DİKKATİMİ ÇEKTİ - pispor

  Ak Parti hükümeti döneminde bu başörtüsüne bir insanlık hakkı olarak bakılmadı nedense hep başörtüsünü sanki laik sistem yasaklamışta iktidarlarında da bu başörtüsü yasağını bir intikam alma hırsı ile laik kesime saldırı olarak kullanmışlardır ve asla başörtüsü bir insanlık hakkıdır diyemediler ya dindar dediler ya inanç deyip kemalizme hep gönderilerde bulundular Bu gün bile bilmem siz farkındamısınız ak parti hükümeti halen bu başörtüsünü siyasi olarak kullanmaktadır ve kullanmaya da devam edecektir Çünkü asıl bu başörtüsü üzerinden adamlar siyaset politika yapmakta ve oy almaktadırlar ve bu ak parti hükümetine de en büyük desteği verenler bu başörtüsünün kaldırılmasına karşı olan en başında CHP denilen yobazlardan daha yobaz olan bu kendini laik Kemalist diye ön gören bu parti ak parti hükümetine büyük destek vermektedir Oysa bu CHP aklını başına devşirse baş örtüsü bir insanlık hakkı dese başörtülü hanımlar meclise girdiği an bu AKP hükümeti büyük bir darbe yer ama nerde o kafa bu yobaz CHP de