Başörtülü vekil için şartlar müsait

Başörtülü vekil için şartlar müsait
Başörtülü vekil için şartlar müsait

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili iddialara ilişkin, “İsrail açıklamasını yaptığına göre, biz de o açıklamaya ister istemez inanmak durumundayız veya inanırız” dedi.
Erdoğan, dün Kosova’ya hareketi öncesi Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başörtülü milletvekiline yönelik açıklamalar hatırlatılarak, “Bir iç tüzük değişikliğine gerek var mı? Yoksa başörtülü bir milletvekili direkt Meclise gelip siyaset yapabilir mi?” sorusu üzerine Başbakan Erdoğan , bu konuyla ilgili Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in daha önce açıklama yaptığını hatırlattı. Erdoğan, “Herhangi bir iç tüzük değişikliğine gerek yok. Şartlar buna müsaittir ve başörtülü olarak milletin seçtiği vekiller parlamentoda görev ifa edebilirler. AK Parti olarak da bu konuda tavrımız çok açıktır, nettir. Başından beri destekliyoruz, desteklemeye de devam edeceğiz” dedi.
MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile ilgili iddialar ve İsrail Dışişleri Bakanlığının açıklamalarının hatırlatılarak, “Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz bir de açıklamalar üzerinden asıl hedefin AK Parti hükümeti ve başbakan olduğu yorumları yapılıyor, bu iddialara katılır mısınız? Siz hedef olduğunuzu düşünür müsünüz?” sorusu üzerine Erdoğan şunları söyledi: “İsrail açıklamasını yaptığına göre, biz de o açıklamaya ister istemez inanmak durumundayız veya inanırız. Bunun dışında farklı ülkelerden farklı açıklamalar da bize gönderiliyor veya geliyor. Müdellel her hangi bir şey olmadığı sürece, biz bu arkadaşlarımızı kimseye yedirmeyiz.”