@idrisemen

Başörtüsü sadece başlangıç

Başörtüsü sadece başlangıç
Başörtüsü sadece başlangıç
Öğretmen Türkan Yılmaz: Başörtüsü yasağıyla mücadele ederken başörtüsü takmayan birçok kişi bize destek verdi. Tercihlere saygı duymalı. İsteyen mini, isteyen şort giyer. Kimin ne giyeceğine devlet değil, kişi karar vermeli.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Kamuda başörtülü çalışma yasağını kaldıran yönetmeliğin Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle birlikte öğretmenler de başörtüsüyle derse girmeye başladı. İstanbul ’un Kartal ilçesine bağlı Sabri Taşkın Eğitim Uygulama ve İş Okulu’nda görev yapan zihinsel engelliler sınıf öğretmeni Türkan Yılmaz başörtülü olarak derse giren binlerce öğretmenden sadece biri.
Yılmaz, başörtü yasağıyla ilk, 1996 yılında Uludağ Üniversitesi’ne girdiğinde tanışmış:
“2. sınıfa kadar başörtüsüyle derslere girebiliyorduk. Kimse sorun etmiyordu. 3. sınıfta öğrenci kimliğimi yenilemek için öğrenci işlerine başörtülü bir fotoğrafı teslim ettim. Görevli memur başörtülü fotoğrafımı kabul etmedi. Sonra yasak giderek şiddetlendi. Bir gün kampüse giderken jandarma otobüsü durdurdu. Bir asker sakallı ve başörtülü öğrencilerin girmelerinin yasak olduğunu belirterek bizi kampüse sokmadı. Yaklaşık 1 ay okula alınmadık. Eylem yaptık. Soruşturma açıldı. Devam zorunluluğu vardı. Okula gitmek için başımı açmak zorunda kaldım. Başımı açmak o kadar zoruma gitti ki onu günü asla unutamıyorum. Şimdi geriye dönüp baktığımda o gün başımı açmakla büyük bir hata yaptığımı fark ettim.’’

Astsubay denetledi!

Başörtüsü soruşturmaları mesleğe başladığında da devam etti: “2000 yılında Malatya’nın bir mezrasına atandım. Görev yaptığım yer küçücük bir köydü. Köy halkı başörtüsüyle dolaşıyordu. Sorun olmaz diye düşündüm, 3 ay derslere başörtüsüyle girdim. 4. ay bir astsubay okula gelerek başörtüsünü çıkarmamı istedi. Hakkımda bir de soruşturma açıldı. Astsubay her gün başörtüsü takıp takmadığımı öğrenmek için okula geliyordu. Sömestr tatilinde bir eğitim seminerine katılmak için Malatya’ya gittim. Konaklama için öğretmenevine gittiğimde görevliler, başörtüsüyle beni öğretmenevine alamayacaklarını söyledi. Her şey şaka gibiydi.’’

Ya erkek öğretmenler?

Eğitim-Bir-Sen’in serbest kıyafet için sivil itaatsizlik eylemine katılan Yılmaz, “Başörtüsü yasağının kaldırılması beni son derece rahatlattı. Bu ülkede hiç kimse inancından veya düşüncesinden dolayı ötekileştirilmemeli. Başörtüsü yasağıyla mücadele ederken başörtüsü takmayan birçok kişi bize destek verdi. O insanların da tercihlerine saygı duyulmalı. Serbest kıyafet erkek öğretmenler için de uygulanmalı. Erkek hocalarımızın giyimini sınırlandıran düzenlemeler kaldırılmalı’’ diyor.
Yılmaz’a göre devlet kılık kıyafete karışmamalı: “Okullarda başörtüsü yasağı kaldırıldı. Ama kadın öğretmenlerin giyimini sınırlandıran bazı uygulamalar hâlâ devam ediyor. Örneğin kadın öğretmenlerin mini, yırtmaçlı etek giymesi hâlâ yasak. Bu uygulamalar dayatmacı bir zihniyetin devam ettiğinin göstergesidir. Devlet kesinlikle bireyin giyim kuşamına karışmamalı. Kişinin giyim kuşamını sınırlandıran bu tarz uygulamalar derhal kaldırılmalı. İsteyen mini etek giyer, isteyen şort giyer. Kimin ne giyeceğine devlet değil, kişinin kendisi karar vermeli. Bu tarz sınırlandırıcı uygulamalar derhal kaldırılmalı.’’

Mücadeleye devam!

Eğitim-Bir-Sen’den yapılan açıklamada okullarda serbest kıyafet için yaklaşık 1 yıldır sürdürdükleri sivil itaatsizlik eyleminin fiilen sona erdiği belirtilerek şöyle denildi: “Düzenlemenin başörtüsüyle
sınırlı tutulmasını eksiklik olarak görüyoruz. Erkek kamu görevlilerinin de takım elbise, kravat, saç ve sakal gibi  yasaklardan kurtarılması için mücadelemiz devam edecek.”


  http://www.radikal.com.tr/1154907115490717

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Akp'nin kılık kıyafete bakışı - edemirci84

  mesela ben şunu merak ediyorum: Akp parti içerisinde kılık kıyafete ne kadar önem veriyor? ya da şöyle söyleyeyim herkes istediği kıyafeti gidikten sonra parti içerisinde serbestçe politikaya atılabiliyor mu? tabiki hayır. bir partinin bile kılık kıyafete tavrı kendi iç dinamiklerinde bellidir. yani şunu demek istiyorum çok uzatmadan. mini etekli bayanları ya da kısa şortlu bayanları da aralarında görmek isterler mi, tabiki istemezler... o yüzden kamu kurum ve kuruluşlarında elbette ki belli bir kılık kıyafet düzeni olacaktır. nokta

  Gericiligin bu kadari - verateyze

  Zihniyetler hep erkek odakli ve zihinler donlardan cikmadikca, bu karanlik ve kokusmus zihniyet bu aziz milleti harciyacak. Allahtan bir mucize olmadikca da dahada kötüye gidecek.

  gösteriş - consensus

  şu arap bedevi dinini bizim kadar şov malzemesi yapan başka bir memleket yoktur herhalde ezanı bağıra bağıra bebek uyandıracak şekilde söyletmeleri devasa ucube camiler yapmalar ramazan da kanırta kanırta çalınan davullar başörtüsü yetmedi köylü görünmesin şehirde modern olsun diye türbanı çıkartmalar, sadece cumaları göstere göstere namaza gitmeler bizim gibi göçebe kültüre sığmıyor dar geliyor umarım bir gün patlar bu..

  - momentum

  “…takım elbise, kravat gibi temiz ve medeni kıyafetler o kafaya yakışmıyor...” Sene 2013, hala doğduğu köye kravatsız girmeyen babam gibi düşünenler var. Ben de zaten Japonlara Latin alfabesinin meziyetini anlatmaktan geliyorum. Her neyse, mini etek, şort ve yırtmaç; pantolon, kısa kol veya açık baş gibi değil. Mabad ve but nahiyesinin temaşası mevzu-u bahs olduğundan, biraz müphem, radikal bir konu. Sonra, ne kadar kısalıkta mini eteğe yırtmaç söz konusu? Öğretmen tahtanın üst kısmına doğru uzandığında ne olacak? Üstelik devamı da var: Türkiye’de pek görülmüyor ama Batı ülkelerinde, mesela, açık renk ince elbisenin altına koyu g-string modası var. Ultra kısa şort modası var, mabad nahiyesinin başlangıcını açıkta bırakan. Bıngıl bıngıl tayt modası var, kaplan desenli falan. Varoğlu da var. Tamam kabul ediyorum, bunların hiç birinde kötü niyet yok, hepsi, Hürriyet gazetesinin 70’lerde yazdığı gibi “vücudun daha fazla yerlerinin güneşten faydalanması amacıyla” yapılıyor, ama, “Hadi bakalım türban serbest oldu, yarın herkes g-stringleri çeksin de gelsin” dendiğinde Orhan Veli de çıkıp “Olmaz ki böyle de yatılmaz ki” derse gene? Not: Erkekler için takım elbise, kravat, saç, sakal konusuna katılıyorum: isteyen memur saçını da uzatsın, arkadan kuyruk da yapsın. Valla yakışıyor da, bir akademisyen ya da öğretmen, niye öyle işine gidemesin ki? Dini simgelere de katılıyorum, Hıristiyan bir çalışan niye haçlı bir kolye takamayacakmış?

  Başörtüsü sadece başlangıç - brotherlouie

  Bizler bunu çok iyi biliyoruz. Memur-Sen, kamuda türban serbestisini yeterli bulmamış, Yargıda, TSK'de, Emniyet'te de türban serbestisi için eylem başlatmıştır. Erkekler için sakal izni de isteyen sendika, serbest kıyafet için kendince bir düşünce geliştirmiştir. Sonumuzun nereye varacağına baktığımız zaman Suidi Arabistan, Katar türü bir islami faşizm ile yönetileceğimiz kesindir. Gericiliğin asla bir limiti yoktur. Acilen bu tür insanlar kamu kuruluşlarından uzaklaştırılı ve 1950 yılından bu yana ülkemize ve insanlarımıza verdiği zararların bedellerini ödemelilerdir.

  yanlış - HARAYDIN

  bAŞÖRTÜSÜ KIYAFET DEĞİLDİR,din özgürlüğünün bir parçasıdır. Bir kişiye dininin kurallarına uymayacaksın demek insanlığa,demokrasiye aykırı bir vahşettir. Her kıyafet tartışmasında başörtüsünü kıyafet tartışmasının içine çekmeye kimsenin hakkı ve haddi yoktur. Başörtüsü lütuf değil ki kıyafet tartışmalarında ayar olarak kullanılsın. Kıyafetle ilgili kural yada kuralsızlık tartışması içine kimse başörtüsünü sokamaz.Kıyafetinizle ilgili ne düşünür ne konuşursanız başörtüsünü karıştırmayın.Bir vahşetten kurtuldu insanlık derken polemikler içinde niye yer alsın, bu insanlara başka gerekçelerle taşeronluk yaptırmak insan onuruna yakışmaz.

  ??? - e24

  nasıl kim karışır? türban yasağı kalkmakla birlikte kısa kollu, etek boyu yasağı aynen korundu... ne iş ??