'Başörtüsü yasağı sürsün' diyen bakanlık müşaviri hala görevde

'Başörtüsü yasağı sürsün' diyen bakanlık müşaviri hala görevde
'Başörtüsü yasağı sürsün' diyen bakanlık müşaviri hala görevde
Milli Eğitim'in başörtüsüne yasak istediği ortaya çıkınca hükümet tarafından suçlanan ve 'görevden alındığı' söylenen bakanlık hukuk müşaviri Osman Çelik, iddiaları yalanladı: "Başörtüsü yasağının sürmesi için temyiz dilekçesi veren Harun Kaman hâlâ görevde"!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, başörtülü bir öğretmenin göreve iadesine karşı çıktığı için işine son verildiğini açıkladığı Milli Eğitim Bakanlığı 1. Hukuk Müşaviri Osman Çelik, hakkındaki iddiaları yalanladı.

Taraf gazetesinden Hüseyin Özkaya'ya konuşan müşavir Osman Çelik, “Bana komplo kuruyorlar. Hakkımda söylenenlerin hepsi yalan, palavra” dedi. Danıştay, 28 Şubat döneminde görevinden uzaklaştırılan başörtülü öğretmenin mesleğe iadesi yönünde karar vermiş ancak Milli Eğitim, bu kararın iptali için yargıya başvurmuştu.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı’nın, başörtüsü yasağının sürmesi yönündeki temyiz dilekçesinin altında imzası bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Hukuk Müşaviri Harun Kaman’ın hâlâ görevinin başında olduğu ortaya çıktı. Ancak önceki günkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Danıştay’ın başörtüsünü özgürleştiren kararını yargıya götüren müşavirin görevden alındığını söylemişti.

“Taraf ’ın haberi maalesef doğru” diyen Arınç, şunları dile getirmişti: “Sayın bakanımızdan habersiz hukuk müşavirliği sürecin devamı bakımından Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na bir temyiz dilekçesi vermiştir. Daha sonra sayın bakanımız tarafından konu farkedildiğinde hem adı geçen hukuk müşaviri görevden el çektirilmiş hem de Danıştay Başkanlığı 12. Dairesine dilekçe verilmek suretiyle bu temyiz talebinden vazgeçildiği bildirilmiş bulunmaktadır.”


“Haberim ve bilgim yok”
“Emekli olacağı gün Danıştay’a itiraz dilekçesi göndererek, yasağın devam etmesini istedi, Bakan Nabi Avcı’ya komplo kurdu” denerek hedef tahtasına oturtulan MEB 1.Hukuk Müşaviri Osman Çelik, kendi isteği ile emekliye ayrıldığını ve emekliliğinin, başörtüsüne yasak konusuyla alakası olmadığını söyledi. Çelik, hakkındaki iddialar için, “Hepsi yalan, hepsi palavra. Bu bir komplo. İtiraz nisanda edilmiş, ben 4 temmuz itibariyle emeklilik dilekçemi verdim. Üç ay önceden nasıl bir komplo kuruyorum? Ayrıca, itirazı gönderen hukuk müşavirinin adı belli. İtirazdan yemin ediyorum haberim yoktu. Maddi-manevi tazminat davası açacağım” dedi.

Çelik, göreve, 2003 yılında AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile beraber başladığını da belirtti.


“Kaman’ın imzası var’
Danıştay’ın, 28 Şubat sürecinde görevinden ihraç edilen başörtülü öğretmen için göreve iade kararı vermesine rağmen MEB’in yasağın sürmesini talep etmesine ilişkin Taraf ’ın haberi üzerine hükümete yakın çevreler, Bakanlığın 1.Hukuk Müşaviri Osman Çelik’in, “Danıştay’a itiraz dilekçesini gönderdiği, geçtiğimiz günlerde emekliliğini istediği ve böylece, giderayak Bakan Nabi Avcı’ya komplo kurduğu” iddiasında bulundu.

Ancak MEB, geçtiğimiz nisan ayında, Danıştay 12. Dairesi’nce verilen kararın “karar düzeltme” yoluyla incelenerek bozulmasını talep etmişti. Ankara İdare Mahkemesi eliyle Danıştay 12. Dairesi’ne sunulmak üzere Samsun 1. İdare Mahkemesi Başkanlığı’na yazılan itirazda, MEB Hukuk Müşaviri Harun Kaman’ın imzası yer almıştı. Taraf‘a konuşan Osman Çelik de bu duruma işaret ederek, “4 temmuz itibariyle ayrılacağım hususunda dilekçemi yazdım, gönderdim. 18 temmuzda emeklilik işlemleri için bilgi-belge istediler, 19 temmuzda ayrıldım, emekli oldum. Nisanda olan bir olay, yazan-gönderen müşavir belli, adam da bunu inkar etmiyor, o tarihte gelişmiş bir olay niye bu tarihe monte ediliyor? Aradan üç ay geçmiş, niye bağlantı kuruluyor? Yazan belli, niye ben imzalamışım gibi algılanıyor? Bu bana yapılan bir komplo” dedi.


“Haberim olsa bakana mutlaka götürürdüm’’
Osman Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Danıştay’ın başörtüsüne özgürlük getiren kararını temyiz etmesinden önce yaşananları şöyle anlattı: “Şu an Bakanlık’ta 20 bin derdest dosya var. Karar doküman yönetim sistemine geliyor doğrudan, 659 sayılı KHK ile de hukuk müşavirleri, avukatlar doğrudan Bakanlığı savunuyor, onlar vekaleti aldılar, doğrudan bu arkadaşa (Harun Kaman) düşüyor. Arkadaş bunu, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne gönderiyor. Müdürlük bize yazıyor, arkadaş da bunu mahkemeye gönderiyor. Benim haberim olsa bakana mutlaka götürürdüm ama 659 sayılı KHK’ya göre yetki var. 659, kısım kısım görevleri dağıtmış, her dava gitmez bakana. O arkadaş bana getirse, ben tedbir alacağım, geri Din Öğretimi’ne soracağım.”


  http://www.radikal.com.tr/114314011431404

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yazıklar olsun... - deryacanoğuz

  kamu avukatı idare haklıda olsa haksız da olsa idareyi savunmak zorundadır. tüm hukuksal yolları tüketmek zorundadır. Zamanında MEB'e açılan dava aleyhe sonuçlandığında, kişisel görüşünden bağımsız olarak hukuk müşaviri o karara itiraz etmek zorunda. Hukuk Müşavirini ne hakla hedef göstermektesiniz.size bumu öğretildi fakültelerde, hiç mi muhakeme gücünüz gelişmedi, siz böyle yapmaktasınız cahil halk sizin söylemlerinizi esas bilip ne yapar görüyoruz...

  Bizden olsun kötü olsun - Roza lüxemburg

  Bu olay baska bir hükümet zamaninda olsaydi yer yerinden oynardi. Ama islamci totaliter bir parti hükümeteyse sorun yok. Bizden olsun kötü olsun.

  ağlatacaksınız adamı - kazımtaş

  dün malesefli açıklamayı bülent arınç yaptı; 'hukuk müşavirimiz iş güzarlık yapmış,müracat etmiş'diye ve peşinden 'görevinde aldık' diyede ekledi.sanki adamın görevini yapması suçmuş gibi..ama bugünkü haberinizle adamı yalncı çıkarıyorsunuz?? oldumu şimdi ağlatacaksınız adamı yine

  BIRAKIN UCUZ HABERCİLİĞİ - pispor

  bu gün başbakan olan ve 10 yıldır iktidar olan sayın Erdoğan ın geçmişte başörtüsü için halka verdiği sözleri yeniden haber yapsanıza söz ağızdan çıkar kardeşim 10 yıldır ezici çoğunlukla iktidar olan ak parti ve başbakan Erdoğan halka verdiği sözleri niçin yerine getirmiyor bu hakka revamı halen baş örtüsü bu ülkenin yüz karası ve bir insanlık suçu olarak kadınlarımız ve kızlarımız annelerimiz için bir işkence olmaktadır niçin Başbakan Erdoğan verdiğiniz sözlerin ardında durun bu işi artık bitirin