'Başörtüsüne özgürlük' çağrısı

'Başörtüsüne özgürlük' çağrısı
'Başörtüsüne özgürlük' çağrısı
Gazeteci, yazar, sanatçı, akademisyen ve siyasetçi 57 kadın "Erteleme Değil, Çözüm İstiyoruz!" diyerek başörtüsüne özgürlük çağrısı yaptı.

‘Başörtüsüz’ kadınlar, Haksızlığa Son Verin: Erteleme Değil, Çözüm İstiyoruz!’ başlıklı bir çağrı metnine imza atarak başörtüsüne özgürlük çağrısı yaptı. Aralarında Amberin Zaman , Ayça Damgacı, Nilüfer Göle, Nurcan Akad, Pınar Öğünç, Hale Akay, Hale Gönültaş, Yasemin İnceoğlu, Yeşim Burul, Balçiçek İlter’in de bulunduğu 57 kadın imzaladıkları başörtüsüne özgürlük metninde şunları dile getirdi: ” Türkiye ’nin son 20 yılına damgasını vuran Müslüman-laik çatışması eksenine oturtulmuş siyasetin en büyük mağdurları hep kadınlar oldu. Bizler, başı örtülü kadınlara yönelik eşitsizlik yaratan her türlü uygulamaya karşı çıkıyoruz. Başörtülü kadınların kamu hizmetlerinde görev alma, başta milletvekilliği olmak üzere merkezi ve yerel yönetimlere seçilme haklarının önündeki her türlü yasal ve yasal olmayan engelin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. Hizmet alan–hizmet veren ayrımı yapmıyoruz. Yapılmasını reddediyoruz.”

Neden imza attılar?

Hale Akay: Gezi Parkı sürecinde aramızda başörtülülerin de bulunduğunu göstermek zorunda kaldık. İkincisi, başörtülü kadınlara saldırılar olduğunu biliyoruz. Ardından, Başbakan’ın ‘bunlar’ şeklindeki ayrıştırıcı söylemi geldi. Başörtüsü meselesi üzerinden çok fazla simgeleşen bir ayrım var. Hâlâ bu söylem sürüyorsa bunun en önemli nedeni, başörtülülerin istihdam hakları konusundaki engeller. Başörtülülerin seçilme ve kamu haklarının sürekli ertelenmesi, bunun kullanılmasına yol açıyor. Biz bunu istemiyoruz.
Yasemin İnceoğlu: Başörtülü kadınlar ayrımcılık eşitsizlik ve dışlanma sürecinden nasiplerini alıp siyasetin mağdurları oldular. İktidarın “Benim başörtülüm” diye hitap ettiği kadınlarımızın yalnız eğitim engelinin kaldırılması değil aynı zamanda siyasette de temsil edilmelerinin sağlanması için imzaladım.