Başörtüsüyle ilk yemin

Başörtüsüyle ilk yemin
Başörtüsüyle ilk yemin
Denizli'de avukatlık stajını tamamlayan başörtülü Sena Özer, baroda düzenlenen törende cübbesini giyip avukatlık ruhsatını aldı.

 

DENİZLİ - Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, stajını tamamlayan Özer'i tebrik etti. Avukatlık yemini eden Özer'e cübbesini giydiren İlhan, Özer'e avukatlık ruhsatını verdi.
Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özer, "Türkiye için demokratikleşme adına atılmış bir adım. Fotoğraflarda başörtülü olarak yer alabiliyoruz. Denizli'de örtülü olarak ilk yemin eden ben oldum. Haliyle çok heyecanlı ve mutluyum" dedi.  Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer ise kızı Sena Özer ile gurur duyduğunu belirterek, "Gerçekten benim için çok heyecanlı bir durum. Avukatlık mesleğinin, özellikle son yıllarda ülkemiz açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Ben de kızımın türbanlı olarak ilk cübbe giyeceğini burada öğrendim. Artık Türkiye'nin, birçok anlamda olması gereken değerlerini yaşamaya başladığını düşünüyorum. İnsanları, duygu ve düşünceleri, kılık-kıyafetiyle yargılamamak gerek" diye konuştu.
Törene, Özer'in ailesinin yanı sıra Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan ve Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ile çok sayıda davetli katıldı.  (AA)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Belediye

  ,

  sanayi

  http://www.radikal.com.tr/116075111607511

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cübbe - düş-ün bulur-sun

  İslamda kadınlara Cübbe giymek hakmıymış,Cübbeli Ahmet hocayabir sorsunlar.Örtünmek şeriatın yasasıysa, bu hanım, mahkemelerde hangi yasayı uygulayacak. Şeriat hukuku, modern hukuku reddeder, modern hukuk da şeriat hukukunu reddeder. Arada kalıp ezilirmi acaba ? 1500 yıllık şeriat düzeninde, okula gönderilmeyen kadınlar, Cumhuriyet ve çağdaş yasalar sayesinde, ilkokul-ortaokul-lise-üniversite okuma şanşı elde edip, üstüne üstlük seçme ve seçilme hakkına da sahip olduktan sonra, hem hukukçu olup, hem de Cumhuriyet ve çağdaş hukuk düşmanı olma hakkı varmıdır ? Hu insan, Kuk da kadın demek olduğuna göre, Hu-kuk, kadının insan olduğunu kabul eden bir sistem olduğuna göre, kadını insan saymayan bir şeriat yasasıyla nasıl uyum sağlayacak bir anlatıversin. Yok öyle cübbe taktım taktım oldu bitti. Altı çağdaş hukuk, üstü şeriat hukuku olan birinin adaleti şüphe götürür, hatta ruh sağlığı bile şüphe götürür. Kişiler elbette hurafelere inanabilirler, batıl inançlara saplanabilirler, öbür dünya gibi korkular, halizinasyonlar yaşayabilirler. Ancak bunu kişisel bir rahatsızlıktan çıkarıp, toplumun tümüne, devlet gücüyle yaymaya, başkalarına dayatmaya ve uygulatmaya, reklamını yapmaya ne kadar hakkı vardır, hukuken bir açıklasa iyi olur tabii. Şeriata uymak isteseydik, Hilafeti kaldırmazdık. Kendi Cumhuriyetimizde, kurnazca ve sinsice sızıntı yaparak, bize tekrar şeriatı örnek gösterecek ve uygulatmayı dayatacak gafillere cevap gecikmemeli. Yoksa sinsice ilerlerler hep.