'Başörtüsüz' kadınlardan çağrı: Artık başörtüsü sorununu çözün!

'Başörtüsüz' kadınlardan çağrı: Artık başörtüsü sorununu çözün!
'Başörtüsüz' kadınlardan çağrı: Artık başörtüsü sorununu çözün!
"Tüm Siyasi Partiler ve Kamuoyuna... Haksızlığa Son Verin: Erteleme Değil, Çözüm İstiyoruz!" başlığıyla bir metni imzaya açan 57 kadın başörtüsüne ayrımsız özgürlük verilmesi için çağrı yaptı.

Radikal.com.tr - Gazeteci, yazar, sanatçı, akademisyen ve siyasetçi 57 kadın başörtüsüne ayrımsız özgürlük verilmesi için çağrı yaptı. "Tüm Siyasi Partiler ve Kamuoyuna: Haksızlığa Son Verin: Erteleme Değil, Çözüm İstiyoruz!" başlığıyla başlatılan kampanya metni ve ilk imzacılar şöyle:

Türkiye ’nin son 20 yılına damgasını vuran Müslüman-laik çatışması eksenine oturtulmuş siyasetin en büyük mağdurları hep kadınlar oldu.

Ülkemizin en önemli meselelerinden birisi kadınların konumunun güçlendirilmesi ve toplumsal hayatın her alanına katılması iken başı örtülü ve başı açık kadınlar arasında ayrım yaratmaya yönelik söylem ve uygulamalar, en büyük zararı yine bu hattın her iki tarafındaki kadınlara verdi.

Bizler, başı örtülü kadınlara yönelik eşitsizlik yaratan her türlü uygulamaya karşı çıkıyoruz. Başörtülü kadınların kamu hizmetlerinde görev alma, başta milletvekilliği olmak üzere merkezi ve yerel yönetimlere seçilme haklarının önündeki her türlü yasal ve yasal olmayan engelin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. Hizmet alan–hizmet veren ayrımı yapmıyoruz. Yapılmasını reddediyoruz.

Emek piyasasında başörtülü kadınlara yönelik örtük ayrımcılığa son verilmesini istiyoruz. Bu tür eşitsizliklerin, esas meselemiz olan kadına karşı ayrımcılıkla mücadelenin önünde de bir engel olduğuna inanıyoruz.

Bu nedenle, başta iktidar partisi olmak üzere, TBMM içindeki ve dışındaki tüm siyasi partileri başörtülü kadınların haklarından yararlanmalarını engelleyen yasal mevzuatın değiştirilmesi için acilen, ön koşulsuz harekete geçmeye çağırıyoruz. 

Amberin Zaman
Ayça Damgacı
Ayça İnce
Ayşe Çavdar
Ayşegül Okan
Ayşegül Sönmez
Balçiçek İlter
Bediz Yılmaz
Beral Madra
Bircan Yorulmaz
Burçak Madran
Cansu Çamlıbel
Çiğdem Mater
Demet Şahende Dinler
Didem Danış
Didem Gençtürk
Doğa Kılcıoğlu
Duygu Akın
Ebru Çapa
Ekim Tan
Elif Bereketli
Elif Cemal
Evren Balta
Fatma Türe
Figen Yüksekdağ
Hale Akay
Hale Gönültaş
İnci Furni
Işın Eliçin
İştar Gözaydın
Jaklin Çelik
Mebuse Tekay
Necmiye Alpay
Neval Güven Türkeli
Nil Mutluer
Nilüfer Göle
Nurcan Akad
Oya Baydar
Perihan Özcan
Perrin Öğün
Pınar Öğünç
Rana Şenol
Raziye Kubat
Sebahat Tuncel
Sevda Alankuş
Sevgi Ortaç
Sevil Turan
Sevilay Demirci
Sibel Yardımcı
Şirin Payzın
Verda Özer
Yasemin İnceoğlu
Yeşim Burul
Zehra Gülbahar
Zehra Kafkaslı
Zeynep Gürcanlı
Zozan Özgökçe 

Kampanyaya katılım için: 


  http://www.radikal.com.tr/1139878113987818

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ağlamak istiyorum. - bonnieclyde

  28 şubat sürecinden bugüne en mantıksız en irrasyonel bulduğum yasaktır bu.. akıl ve mantık size kesin olarak bir doğruyu gösterir. ama etrafınızdaki herkes; size doğru görünene yanlış deyince kendimden bile şüphe etmedim değil.. zaman vicdan ve mantık ile bulunan doğruyu muzaffer kılıyor çoğu zaman.. umut için hala yer var.. ve daha fazla demokrasi talebi için de...

  nerden bileceksin - sestro

  Bu ülkede başörtüsü yüzünden kimse mağdur değilmiş. Çok doğrudur o yüzden hala bazı üniversitelerde öğrenciler başörtülü oldukları için, fildişi kulelerinden bir türlü inemeyen hocaları tarafından böcek gibi görülmekte; akademik çalışmalar yürütmek isteyen başörtülü kadınların yoluna "senin burada işin yok" dercesine taş konulmakta ve kadınlarımız yıllardır süregelen ön yargıların esiri olmakta, gerek iş gerekse kariyer anlamında daha yolun başında pes ettirilmektedir.Bu nedenle bir türlü diyalog kapıları açılmamakta, sen "öteye" git bize bulaşma, sosyal hayata karışma, kendi köşende yaşa denilmektedir. Özgürlükse, herkese özgürlük olmalı. Ayrıca da "Şeriat geliyor" çığırtkanlığı yapmak da gereksizdir, zira şeriata laik kesim kadar muhafazakar kesim de karşıdır şu an Türkiye'de.

  MANDURUM MAGDUR - FAPA56

  30 Yıldır bu ülkede türban mağduriyeti edabiyatı yapılıyor kimsenin mağdur olduğu falanda yoktur yeter artık sıkıldık

  Başörtüsü - marj

  Başörtüsü sorunu olmazsa AKP nasıl mağdur edebiyatı yapacak. Çok büyük sorun yaratır AKP'ye.

  ... - dogan_23

  "Başörtülü kadınların hakları" demek ayrımcılıktır. Çünkü "başörtülü kadın" kavramı ayrımcıdır, kadınları ikiye ayırmaktadır. Burada, "kıyafetin" yasak olup olmamasından bahsedilebilir. Ama "filanca insanların hakları" demek, konuyu çarpıtmak ve ayrımcılık yapmaktır. Bu yazıdaki bakış açısı da "ayrımcılığı karşı" olduğunu iddia etmesine rağmen, tamamen ayrımcıdır... Peki neden "başörtüsü serbest olsun" demiyorlar da, "başörtülü kadınların hakları"(!) diyorlar. Çünkü gerçeği söylerlerse amaçlarına ulaşamayacaklardır. "Başörtüsü serbest olsun"u savunmak zordur. "Kadınların hakları"(!) deyip konuyu çarpıtınca, toplum bu söyleme daha kolay inanmaktadır.

  Boş ve gereksiz bir gayret - Dedemkorkut

  Bunca hanımefendi bir araya gelmiş, tüm siyasi partilere ve kamuoyuna yönelik bir bildiriyle, "başörtüsünün önündeki engelllerin kaldırılmasını" istemiş. Bu hanımefendiler ya hiç bir şey bilmiyorlar veya bildiklerini bilmezden geliyorlar. Artık başörtüsünü dert edinen siyasi parti kalmadı. Kamuoyunun ekseriyeti de örtüden yana. Başörtüsüne ters bakanlar bazı barolar, bazı odalar, bazı hakimler ve kargadan başka kuş tanımayan bazı vatandaşlar. Bildiri bunlara yönelik olsaydı bir anlam ifade edebilirdi. 57 hanım toplanmış, laf olsun kabilinden topu ortaya atıvermişler. Yani bakın biz görevmizi yaptık, bundan sonrası meclisi, partileri, iktidarı ilgilendirir diyerek işin içinden sıyrılıvermişler. Daha da yani bir çeşit cinlik yapmışlar. Diğer konularda bilgece değerlendirmeler yapan bu bayanlar, başörtüsüne engel çıkaranlara gelince acaba neden error oldular? Çünkü adı geçenleri doğrudan hedef almaya elleri ve dilleri elvermiyor. Daha geçenlerde bir talep üzerine Danıştay, başörtü(lü avukatlarla)yle ilgili müsbet bir karar verdi. Buna rağmen bir hakim örtülü avukatı davaya almak istemedi, galiba tutanak tuttu. Kamuoyu ve meclis napsın. Bu ülkede, mış gibi yaparak, tavır koyduğunu yutturmaya kalkmak gelenek haline geldi.

  rte olarak olarak(!) bilinçaltım ve sözlerim - sistemsavar

  sözlerim: bilinçaltım:- tabi ki çözülmeli özgürlüğün önündeki her engelin kaldırılmasından yanayız. -yandık, s... laikçiler de çözülsün demeye başladı. iyi de ben neyi bahane edip mağdur edebiyatı oynayacağım. dur dur en iyisi yine beyaz türkler sizleri hep ezdi mecrasında yürümek. hüleooooooğ!!!! mişşın komplitıd