Başsavcı: Deniz Feneri'nde eksik bilgi geldi

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Frankfurt Bölge Mahkemesi Savcılığı’nın Almanya’da süren Deniz Feneri soruşturmasıyla ilgili olarak istediği adli yardımın, ‘ifadesi alınması talep edilen 16 kişinin neyle suçlandığı ve bu suçlamaların Almanya ceza yasasındaki karşılığının ne olduğu’ dosyada yer almadığı için işleme konmadığı bildirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, neyle suçlandıklarını bilmedikleri kişilerin ifade için çağrılmadığını belirtti.
Alman savcılar, aralarında RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Kanal 7 Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın da bulunduğu 16 kişiyle ilgili bilgi talebinde bulunmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da ‘eksik evrak’ gerekçesiyle talebi işleme koymayıp, Almanya’ya sorular yöneltmeye karar vermişti. Sorunun, Alman savcıların ifadesini alınmasını istediği 16 kişinin neyle suçlandıkları ve bu suçlamaların Almanya’daki cezasının karşılığının ne olduğu gibi ayrıntıları dosyaya koymamasından kaynaklandığı belirtildi.
Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Boyrazoğlu, eksikliğin usule ilişkin olduğunu belirterek, “Şimdi ifade alınması için çağıracağım kişilerin neyle suçlandıklarını bilmiyorum. Bu nedenle ifadeye çağırmayız. Talep ettikleri yardımı karşılayabilmemiz için bu eksikliğin giderilmesi lazım. Türkiye ile Almanya arasında yapılan anlaşma gereği bu tür adli yardım taleplerinde söz konusu suçların ve istenilen cezaların ne olduğunun yazılması gerekir” dedi. 

Tercüme bitmek üzere

Boyrazoğlu, Talimat Bürosu savcılarına gönderilen dosyayla ilgili ilk incelemenin tamamlandığını ve eksik evrakın tamamlanması için Alman makamlarına yazı yazdıklarını açıklayarak, “Adalet Bakanlığı aracılığıyla yazı yazdık, ‘Eksikliği tamamlayın’ dedik. Artık ne kadar sürede gelir, o tamamen Alman makamların inisiyatifinde olan bir şey” diye konuştu. Boyrazoğlu, Deniz Feneri ana dosyasıyla ilgili tercümenin bitim aşamasına geldiğini ve dosyaya son şeklinin verilmeye çalışıldığını anlatarak “Hafta başında bir basın toplantısıyla açıklayacağız” dedi.
Deniz Feneri soruşturmasıyla ilgili olarak Almanya’dan istenilen dava dosyası yaklaşık altı ayda Türkiye’ye gelebilmişti. Ana dosyasının tercümesi ise 25 Şubat’tan beri sürüyor. Alman makamların adli yardım talebi de Adalet Bakanlığı’nda sekiz gün bekledikten sonra savcılığa yollanmıştı.