Başsavcı Engin: Bilgi kirliliği yaratılıyor

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikasti ve sonrasında yaşananları değerlendiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin 'bilgi kirliliği'nden yakındı.

İSTANBUL - AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikasti ve sonrasında yaşananları değerlendiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin 'bilgi kirliliği'nden yakındı.
Engin, dün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde düzenlediği basın toplantısında olay mahallinden elde edilen tüm görüntülerin incelendiğini, ayrıca soruşturma birimlerine intikal eden tüm belge ve bilgilerin de değerlendirildiğini söyledi. Engin şöyle dedi: "Bu safhada gözaltına alınan 26 kişiden sekizi şüpheli olarak tutuklanmıştır. Ancak, olay tarihinden bugüne kadar yazılı ve görsel basında yer alan haberler, çok ciddi boyutta karışıklığa ve bilgi kirliliğine sebebiyet vermekte ve kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir. Soruşturmayla ilgili olarak basında yer alan haberlerin kaynağı, polis ve cumhuriyet savcılığı olmayıp büyük bölümünün de doğru olmadığı görülmektedir."
Engin, yanlış ve karışık bilgilerin, kamuoyunda yanlış beklentilere yol açabileceğini, bunun da yargının ileride vereceği kararları tartışılır hale getirebileceği endişesini taşıdıklarını da belirtti.
'Hayal değil polis'
Engin, gazetelere yansıyan tanık anlatımlarıyla ilgili olarak da şunları söyledi: "Bu kişilerin basında yer alan beyanlarının, soruşturma mercilerindeki ifadelerinden farklı olduğu, bir bölümünün de soruştuma mercilerinde bulunan belge ve delilleri de teyit etmediği anlaşılmıştır. Ancak bu yayınlar, soruşturmanın sağlıklı yapılmasını engellemektedir. Bugün de (dün) bazı gazetelerde yer alan resimlerde, Hrant Dink'in cenazesinin ambulansa konulduğu sırada fotoğrafı bulunan kişinin şüphelilerden birine ait olduğu bildirilmiştir. Halbuki, Emniyet Müdürlüğü nezdinde yaptığımız incelemede, bu kişinin olay yerinde görevli İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet büro Amirliği'nden bir polis memuru olduğunu tespit ettik."