Başsavcı Engin dinlenmiş ve takip edilmiş

Başsavcı Engin dinlenmiş ve takip edilmiş
Başsavcı Engin dinlenmiş ve takip edilmiş

Başsavcı Engin ve savcı Ali Çakır yakın takipteymiş. fotoğraf: ÖZDEN ATİK / dha fotoğraf: NURETTİN COŞKUN / aa

ANKARA - Yargıtay’ın dinlendiğinin yankıları sürerken, Adalet Bakanlığı’nın Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in de dinlendiği hatta kameralarla takibe aldığı ortaya çıktı. Engin’e ait dinleme kararı 14 Ekim 2008 tarihinde alındı. Ancak Bakanlık, 14 Ocak 2009 tarihinde, CMK 250. madde ile yetkili Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, Bakırköy Savcısı Ali Çakır, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Engin ve Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın hakkındaki dinleme kararının uzatılmasını istedi. 

‘Şahıs’ ifadesi
Başvuruda, hâkim ve savcılar için ‘şahıs’ ifadesi kullanılarak şöyle denildi: “Ergenekon terör örgütünün birçok kurumun yanı sıra yargıya sızma konusunda yoğun bir gayret gösterdiğinin anlaşılması, bu konuda sızma taktikleri hususun örgütsel temel belgelerde yer alması, örgütün gizli hiyerarşik bir yapıya sahip bulunması, çok katı disipline bağlı hücre yapılanmasını benimsenmesi ve sonuçları doğrultusunda kamuoyunda infiale sebep olabilecek eylemler gerçekleştirebilecek kadar tehlikeli olması, başka herhangi bir şekilde veya yöntemle örgütün yapısının deşifre edilmesi ve işlemiş oldukları suçların delilleriyle birlikte ortaya çıkarılmasını mümkün bulunmaması nedeniyle aşağıdaki isimleri geçen şahıslar hakkında daha önce alınan tedbir kararların uzatılmasına karar verilmesi talep edilmiştir.”
Başvuruda Engin için, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dinleme kararı alındığı belirtildi. Başvuruda Engin’in kullandığı (0212 630...) ile başlayan adliye telefonu, (0216 356...) ile başlayan ev telefonu ve iki cep telefonunun numaraları verildi. Evrakta, Bakırköy Savcısı Ali Çakır’ında aynı tarihde alınan karar doğrultusunda sadece (505..) ile başlayan cep telefonu numarasının dinlenildiği açığa çıktı.
Talep yazısında Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Kaçmaz ve Eminağaoğlu hakkında 3 Kasım 2008 tarihinde İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kullandıkları cep telefonlarının dinlenilmesi için karar alındığı anlaşıldı. 

Açık takip de yapılmış
Talep yazısında verilen dinleme kararlarının, 14 Ocak 2009 tarihinden itibaren üç ay kadar daha uzatılması talep edildiği de belirtilerek, şöyle denildi: “Yukarıda belirtilen tüm sabit ve mobil telefonlarının 2008 yılının Ocak ayından Haziran ayına kadar (Ocak ve Haziran dahil) HTS raporların incelenmek üzere dijital ortama alınmasına, yukarıda ismi geçen şahısların 1 hafta süreyle kameraya açık yerlerdeki faaliyetlerin ve işyerlerinin teknik araçlarla izlenmesine veya görüntünün kayda alınmasına karar verilmesi talep olunur.”