Başsavcı gençlere Kürtçe seslendi

Başsavcı gençlere Kürtçe seslendi
Başsavcı gençlere Kürtçe seslendi
Batman'da, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gerçekleştirdiği, "El ele ve kardeşçe aydınlık yarınlara" projesi kapsamında sanatçı Kıraç, liseli gençlere konser verdi. Batman Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Emre Ejder, Kürtçe yaptıği konuşmasında, "Biz Batman halkını çok seviyoruz. Batmanlı çocukları çok seviyoruz dedi.

BATMAN - Batman Cumhuriyet Başsavcılığının, "El ele ve kardeşçe aydınlık yarınlara" projesi kapsamında sanatçı Kıraç, 16 Mayıs Şehir Stadyumu'nda gençlere bir konser verdi. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı etkinliğin açılışında yüzlerce balon kardeşlik için gökyözüne bırakıdı. Konser öncesi Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkçe ve Kürtçe yaptığı konuşmada, böyle nlamlı bir projeyi Batman'da hayata geçiren Valilik ile Cumhuriyet Başsavcılığını kutladığını söyledi. Şimşek, "Aslında bizim insanımız kardeşliğin ve dostluğun değerini çok iyi bilir. İnsanlar bir araya geldikleri zaman diyalog kurdukları vakit aslında birbirlerine ne kadar yakın olduklarını çok daha iyi keşfederler. Bu tür programlar hem kardeşliğimizi hem de dayanışma ruhumuzu güçlendirir. Bizi birbirimizi daha iyi anlamamızı ve böylece güzel ülkemize, Batman'a daha güzel katkıda bulunmanın önünü açıyor" dedi.

Etkinliğin kapanış konuşmasını yapan Batman Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Emre Ejder, konserde liseli gençlere Kürtçe seslendi. Ejder, Türkçe, "Biz Batman halkını çok seviyoruz. Batmanlı çocukları çok seviyoruz. Hayırlı geceler" anlamına gelen Kürtçe, "Ez ji xelkê Batmanê pir hez dikim. Ez ji zarokê Batmanê Pir hez dikim. Şeva we bixêr" dedi. Başsavcı Ejder, bu coşkuyu gördükten sonra bu etkinliğin ne kadar yararlı olduğunu da görmüş olduklarını sözlerine ekledi.

Sanatçı Kıraç, söylediği şarkılarla gençleri çoşturdu. Ses yarışmasında Batman birincisi olan liseli Demsal Yavuz'un Kürtçe seslendirdiği şarkıya, bazı polis memurları sazları ile eşlik etti.(DHA/Arif Arslan-Reşat Yiğiz)