Başsavcı Ok: Laiklik karşıtları devlete sızdı

Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok, yeni TCK'nın yürürlüğünün 1 Haziran 2005'e ertelenmesini, "Anlaşılan 1 Nisan şakası gerçekleşti" diye değerlendirdi.

ÇANAKKALE - Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok, yeni TCK'nın yürürlüğünün 1 Haziran 2005'e ertelenmesini, "Anlaşılan 1 Nisan şakası gerçekleşti" diye değerlendirdi. Laiklik karşıtlarının güçlendiğini savunan Ok, "Köktendinci kesimin devleti ele geçirme hedefi olduğu sürece mutlaka laikliğin savunulma ihtiyacı vardır" dedi.
Çanakkale Barosu'nun, yeni TCK'nın değerlendirildiği paneline katılan Ok, şu görüşleri dile getirdi:
Özgür basın şart: Demokratik toplumun en önemli teminatı özgür basındır. Bu alanda panik düzenlemeler hiç düşünülmemelidir. Basın Kanunu'na bu yaklaşımın hâkim olduğunu görmekteyiz. Bazı maddelerin gözden geçirilmesi zorunlu. Aksi takdirde basın için sıkça soruşturma gündeme gelecektir ki, bu basın ve ifade özgürlükleri önünde ciddi engeller ve endişeler oluşturacaktır.
Köktendinci sızma: Laik demokratik rejim karşıtlarıyla etkin mücadele, bu rejimin değerlerini özümsemiş kadrolarca yapılabilir. Gerek parti gerekse devlet kadrolarına otoriter rejim yanlılarıyla, köktendinci kesimlerden sızmalara fırsat verilmesi mücadelede etkinliği azaltır. Laiklik karşıtlarının ülkemizde yandaş sayılarını ve imkânlarını artırdıkları ve devlete sızdıkları bir gerçektir. Köktendinci kesimin devleti ele geçirme, demokrasiyi yok etme hedefi olduğu sürece laikliğin savunulması ihtiyacı vardır.
'Saf ve temiz kızlarımızı kullanıyorlar'
Türban istismarı: Laiklik karıştı kesimlerin kullandıkları saf ve temiz kadın ve kızlarımızla kamusal alanı zorladıkları da bir gerçektir. Kamusal alanda, kamu görevlilerinin hangi dine ait olursa olsun, simge, işaret ve bu yönde mesaj veren her çeşit nesne taşıması, kullanması kesinlikle laikliğe aykırıdır. Kadın ve kızlarımızın dinimizi temsil etmeyen 'Türbana özgürlük' sloganıyla sürdürülen radikal hareketin özgürlüğü dışlayan dinci siyasal ideolojinin bir parçası olduğunu anlamaları gerekir.
Bayrağa saldırıya tepki: Aciz terörist ve aynı durumdaki destekleyicileri bir süredir milli ve manevi değerlerimize saldırmaktadırlar. Barıştan ve kardeşlikten yana olan halkımız, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk'ün varlığını, onurunu ve bağımsızlığını temsil eden şanlı bayrağımıza karşı, terör yandaşlarının yaptığı çirkin ve alçakça saldırıya tepkisini demokratik yollardan ayrılmayarak ve serinkanlılıkla gözler önüne sermiştir.


    http://www.radikal.com.tr/7427267427260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.