Başsavcı Turan Çolakkadı: Kimseye bildirmeden soruşturma yapıyorlar

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, soruşturmadan alınan savcı Muammer Akkaş'ın açıklamasına karşılık canlı yayında açıklama yapıyor.

 

İşte Çolakkadı'nın açıklamasından satır başları:

Sizlere bir kağıt dağıtıldı bir savcımız tarafından. Yalan yanlış bilgiler verildi. İşin esasını ve doğrusunu anlatmak mecburiyetinde kaldım.

'RASTGELE SORUŞTURMA BAŞLATAMAZLAR'


Dün sizlere bir basın açıklaması vermiştik. Orada şöyle demiştik, başsavcıların savcılar üzerinde denetim yetkisi vardır, bu yasada böyle yazılmıştır. Soruşturmaları başsavcılar başlatır ya da yetki verdiği vekiller ve cumhuriyet savcıları yaparlar. Başsavcılığımız 200 kadar savcıyı bünyesinde barındırıyor, bu 200 savcı rastgele kendi kendine ne soruşturma başlatır ne de bitirir.

Bir iş bölümü içinde çalışıyoruz. Çalışma talimatımız var. bu talimat yıllardan beri yürürlükte. Kitapçık halinde bastırıyoruz, bütün savcılara, diğer kurumlara, emniyete gönderiyoruz. Yürürlükte olan son çalışma talimatımız, 1 ekim 2012’de basılmış. Kuralları orada koymuşuz. Bugün koymamışız.

Dün açıkladığımız gibi şöyle diyoruz “Cumhuriyet savcıları önemli olayları kamuoyunu ilgilendiren medyada yer alacak olayları derhal, hatta çok önemliyse faksla telefonla, başsavcıya veya vekile bildirir. Ya böyle bir şey olmazsa kaos olur. Her önüne gelen kendiliğinden bir şey yaparsa.

'İSTERSE YIRTAR YOK EDER, İSTERSE İŞLEME KOYAR'

Bırakalım telefonla faksla bilgilendirmeyi, iki yıldır hiçbir bilgi verilmeden yürütülen soruşturmalar var. kayıtlara başka isimler girilmiş, ya da hiç kaydedilmemiş. Bir savcı isterse yırtar yok eder, isterse işleme koyar, bilen gören yok.

Bizim talimatımızda diyor ki, “soruşturmaların hukuka uygun yürümesi, gizliliğe riayet edilecek. Biz basın açıklaması yapabiliriz. Ya başsavcımız yada basın sözcümüz var o yapar.

Buna riayet etmeyen, elindeki soruşturma bilgilerini medyaya aktaranlar, hukuka uygun soruşturma yürütemeyenlerin soruşturması başka savcıya verilir. Bu talimatta böyle.

Bugün görüp uygulamış değiliz. Geçmişte de buna riayet etmeyenleri değiştirdik.

‘YENİ BİR UYGULAMA DEĞİL’

Şimdi yanlış aktarılıyor savcı tarafından. Bu yeni bir uygulama değil.

İkincisi bir başsavcı vekilimiz, TMK’dan sorumlu vekil olmak üzere beş savcımız inceliyor. Bu beş savcı yanlış yapacak tek savcı mı doğru yapacak? Olayın aslını size açıklıyorum.

Son bir yönetmelik çıktı, başsavcıya bildirilecek. Esasen önceden de bildirilecekti ama. Salı günü soruşturma savcımızla konuştuk. Böyle bir dosyası var öğleden sonra bize anlattı. Vekiliyle beraber geldi, vekilin haberi yok.

Bir kısmı İzmir’de bir kısmı başka şehirlerde, TMK görevine gören bir suç yok. Şimdi cebir ve şiddet yok ise TMK organize suçlara da bakmaz. Şimdi arkadaşımız bazı bilgi verdi ama. Dedim ki dosyayı iyice, başsavcı vekilimizle okuyun kapsamlı bana bilgi verin. Eksiğimiz olmasın fazlamız olmasın noksanlıklar olmasın. Anlaştık, yarın bilgi veririz diye gittiler.

‘MEDYANIN GÜCÜYLE SAVCI ÇALIŞIR MI?’

Ama sabahleyin geldik ki olay medyada. Yani dün. Dün akşama kadar bu olay medyadaydı. Bunun üzerine bir de basın açıklaması yaptık. Gizlice hemen emniyete medyaya intikal ettiriliyor. Medyanın gücüyle savcı çalışır mı? Soruşturmalar böyle orta yerde yapılabilir mi? Medyaya aktarmak suç değil mi?

Savcının bu hareketi karşısında, ben bugün yazı yazdım. Talimatı uygula diye, o da uygulayarak beş savcı kendisi de dahil görevlendirdi. Şimdi inceliyor.

‘HİÇ KİMSEDEN EMİR ALMAM’


Huzurunuzda ilan ediyorum. 35 seneden fazla bu meslekteyim. Hiç kimseden emir almam. Bütün bir cümle Türkiye ’de en uzun terör mahkemelerinde çalışmış bir savcıyım. Benim bütün amacım, belki sizler de tanırsınız. Hukuk uygulansın, soruşturmalarımız sırf adalet adına yürüsün. Şu bu amaçla yürümesin.

Başkaları ne diyorsa desin. Kimseden emir almam. Soruşturmalar yapılacak, ne fazla ne eksik. Durum bu.

Yani Türkiye’nin en büyük adliyesi, 600 kadar hakim ve savcının çalıştığı adliye, şu veya bu sebeple yargının rencide edilmesini, yanlış anlamlara sebebiyet verilmesini önlemek için bu açıklamayı yapıyorum

Sizlerin hiçbirisine özel bir bilgi vermiyorum. Bir basın açıklaması yapıyoruz ki ya ben ya basın sözcümüz yapar. Bunun dışındaki açıklamalara itibar edilemez. Bir savcı, başsavcısıyla vekiliyle konuşup, yarın gizlice her şeyi medyaya aktarır mı? Aktarıyorsa bunun amacı ne? Neyi kimden kaçırıyor?

hürriyet.com.tr

 

 


  http://www.radikal.com.tr/116816411681648

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KEYFILIGIN VE CANIM ISTERSE`NIN ONUNE GECILMEDIGI SURECE... - m.rozbilen

  Hep soyler dururum.Keyfiligin onune gecilmedigi muddetce saglikli ve adil bir sorusturma ve yargilama yapilamaz.Bir savci dusunun, elinde cok onemli bir dosya var ama bunu isterse isleme koymayabilir.Boyle bir keyfiyet olabilir mi? Padisahta bile boyle bir yetki yoktur.Denetimsiz ve sorumsuz olan'in hukuksuz ve keyfiligini kimse onleyemez.Bana gore bir savci yardimcisi bassavcidan habersiz kendi basina buyruk hareket edemez.Hakeza bir em.sube muduru em.Mudurunden habersiz birakin normal islerde, cok onemli bir davaya konu olabilecek sorusturmayi gizliden yurutemez.Zira burada sorumlu olan il em.mudurudur.Ben bassavci veya il em.muduru olsam o savci yardimcisini veya sube mudurunu tabir caiz ise oyarim.Burda yurutulen soygun ve yolsuzluk sorusturmasinin asla karsisinda degilim.Ben sadece hukuksuzluk ve keyfilik gibi cok tehlikeli ve hukuk devletinde olmayan bir soruna isaret etmek istedim.Zira, hakli da olsa keyfiligin ozunde daima adaletsizlik vardir.

  ... - hale

  yazıklar olsun. sen nasıl başsavcısın? madem hiyerarşi bozulmuş, hukukçusun onu da sorgula. ama önce önüne gelen iddiayı değerlendir. suç unsurundan hiç söz etmiyor hala laf kalabalığı yapıyor.

  Derler ki - firat1729

  Bakanın rüşvet almadığı yerde hiç başsavcı emir alır mı, hiç polis ben operasyon yapmam der mi? Her yaptığınızla daha da beter ağzınıza yüzünüze bulaştırıyorsunuz. Gerçekten vatandaş olmasak çok güleceğiz şu halinize.

  gorunen koy - dereneren

  Bassavci istedigini soylesin, gorunen koy klavuz istemiyor. Hirsizi sorustururken hirsiza bir de haber mi vereceklerdi. Yarginin bagimsizligi bitmis ulkede.

  DİNAZORLARRRR - ARAGORA

  Benim canım Türkiyem!Kurtul bu dinazorlardan!Ne hukuk tanırlar bunlar ne adalet!Bunlarla mı biz AB ye gireceğiz?Konuşmaya açıklamaya bak!Hiç bir hukukçu edası travrı uslubu var mı?Al sana işte HSYK dan açıklama!Savcılar üst amirden müsade almak zorunda değiller!İşte sana cevap.Habervermek başka olur almak başkadır.Engelledin işte savcıyı..Hukuku katlettin.Deliller karartıldı suçlular kaçtı.Esas sen suç işledin.Hadi bakalım şimdi ne olacak?Seni kim yargılayacak?

  bir hukukçu olarak görüşüm: - bırıncı

  bir hukukçu akademisyen olarak olanı biteni büyük bir şaşkınlıkla izliyorum. İstanbul başsavcısı adeta kendini AKP'ye siper etmiş ve AKP'lileri kurtarmak için seferber olmuştur. başsavcı bir yandan soruşturmayı yürüten savcıyı görevden almış, öte yandan soruşturmanın basına sızarak şüphelilerin delil karartması için gerekli ortamı yaratmıştır. bu kişi hakkında derhal yasal işlem başlatılmalıdır. kendisini AKP'den belediye başkanı yahut milletvekili adayı olmaya davet ediyorum.

  adam zamanında görmüş - ehli-keyf

  bu olaylar ilk başladığı gün olayın buraya geleceğini söyleyenlere, yok canım o kadar da olmaz, artık bu kadarını yapamazlar" diyenler online mı