Başsavcıdan Danıştay'a 'ağır' itiraz

Beyaz Enerji soruşturmasında adı geçen müsteşar Yurdakul Yiğitgüden hakkında 'ihaleye fesat' suçundan soruşturma açılmasına...

ANKARA - Beyaz Enerji soruşturmasında adı geçen müsteşar Yurdakul Yiğitgüden hakkında 'ihaleye fesat' suçundan soruşturma açılmasına izin vermeyen Enerji Bakanı Zeki Çakan'ın kararına, Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'ndan sert tepki geldi. Bakanın kararına Danıştay'da itiraz eden Kanadoğlu, yapılanı 'yürütmenin yargıya kaba bir müdahalesi' olarak niteledi.
Kanadoğlu, "Devlet organları arasında üstünlük sıralaması yoktur. Bir fiilin suç teşkil edip etmediğini tayin yetkisinin yargıya ait olduğunu belirlemektedir. Bu ilkelerin gözetilmemesi, yürütmenin yargıya ağır bir müdahalesidir. Bir kısım sanıklar yargılanırken aynı eylemi birlikte işlediği ileri sürülen müsteşar hakkında soruşturma izni verilmemesi kararı öncelikle kamu vicdanını yaralayan, sistemin doğruluğunu sorgulayan ve mevcut kuşkuları artıran bir sonuç doğuracaktır" dedi.
Başsavcının itirazını Danıştay 2. Dairesi inceleyecek. Daire, itirazı yerinde bulursa, müsteşar hakkında soruşturma başlayabilecek.