Başsavcıdan savcıya dava

İZMİR - İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekillerinden Yaşar Bölükbaşı, Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’e 10 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.
Yengeç operasyonu iddianamesinde ismi bulunan ve hakkında disiplin soruşturması açılan Bölükbaşı, iddianamede ‘haksız ve hukuka aykırı olarak’ kendisiyle ilgili ifadelere yer verildiğini öne sürerek, İzmir 4. Asliye Hukuk Mahkemesine başvurdu. Bölükbaşı’nın ayrıca Adalet Bakanlığına da Savcı Gök’ü şikâyet ettiği öğrenildi. Davanın ilk duruşmasının 20 Temmuzda yapılacağı belirtildi.
Öte yandan, İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın, savcı Murat Gök ile bir gazeteye karşı 10’ar bin TL tazminat istemiyle açtığı davanın ilk duruşması yapıldı. Avukatlara cevap için ek süre verilerek, duruşma ertelendi. Savcı Murat Gök’ün, avukatlar ile İzmir Adliyesinde görev yapan bazı hâkimlere yönelik rüşvet iddialarıyla ilgili düzenlenen ‘Yengeç 1-2’ ismi verilen operasyona ilişkin hazırladığı iddianamede, Başsavcıvekili Bölükbaşı’nın bir avukatla yaptığı görüşmelere yer veriliyordu. Avukat, Bölükbaşı’ndan, Buca Cezaevinde tutuklu birinin kadın arkadaşına görüş izni verilmesi konusunda yardımcı olmasını istiyordu. (dha)